Kostandin Çekrezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kostë Çekrezi)
Jump to navigation Jump to search
Kostë Çekrezi.jpg

Kostandin Çekrezi (31 mars 189210 janar 1959) ishte një historian, publicist dhe patriot shqiptar, ambasador i Shqipërisë në SHBA në vitet 19211922.

Çekrezi U diplomua më 1909 në Gjimnazin e Korçës. Më pas studioi për pak kohë për drejtësi në Universitetin e Athinës e pastaj u bë gazetar. Kur Shqipëria u shpall e pavarur më 1912, ai u caktua përkthyes e më pas sekretar i Komisionit Ndërkombëtar për Kontrollin e Shqipërisë, krijuar nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër. Erdhi në SHBA në nëntor 1914 dhe, ndërkohë, ka studiuar në Universitetin e Harvardit, ku u diplomua më 1918 dhe mori gradën Baçelor në Arte.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.