Jump to content

Kransekake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kransekake

Kransekake (në norvegjisht ose kransekage (në danisht), është ëmbëlsirë tradicionale daneze dhe norvegjeze, zakonisht hahe në ngjarje speciale si në dasmë, pagëzimi, Krishtlindje, 17 maj dhe natën e Vitit të Ri.

Torta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kransekake nga afër, e zbukuruar me flamuj norvegjez

Origjina e Kransekage mund të gjurmohet në shekullin e 18-të, ku u krijua për herë të parë nga një bukëpjekës në Kopenhagë.

Kransekage merr formën e një seri unazash koncentrike të tortës, të shtresuara mbi njëra-tjetrën në mënyrë që të formojnë një formë kon të pjerrët, shpesh 18 ose më shumë shtresa, të mbërthyer së bashku me glazurën e bardhë. Unazat e tortës Kransekage bëhen me bajame, sheqer dhe të bardhat e vezëve. Kransekage ideale është e vështirë për të prekur, por e butë dhe e përtypur.

Varianti origjinal i përdorur në dasma quhet overflødighedshorn (brirë e bollëkut) dhe është formuar si një kornukopi dhe është e mbushur me çokollata, biskota dhe gostitje të tjera të vogla. Ndonjëherë një shishe verë ose akvavit vendoset në qendër, dhe torta është zbukuruar me zbukurime të tilla si çarje dhe flamuj.

Shërbimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky ëmbëlsirë shërbehet duke ndarë unaza individuale dhe duke i copëtuar ato në copa më të vogla. Vitet e fundit kransekake kur prodhohet në masë shitet gjatë gjithë vitit në formën e bare ëmbëlsirash. Kransekake me prodhim masiv është në dispozicion në dyqane gjatë Krishtlindjeve dhe para natës së Vitit të Ri.

Tradita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një traditë kulturore është që nusja dhe dhëndri të ngrenë shtresën e sipërme të tortës në dasmën e tyre. Numri i unazave të tortës që ngjiten në majën kur ata e ngritin, thuhet se është numri i fëmijëve që çifti do të ketë.