Krem bryle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Crème brûlée me vanilje dhe një dredhëz e shërbyer anash

Crème brûlée (Frëngjisht: ”krem i djegur”; shqiptimi frëngjisht: [kʁɛm bʁy.le]) është një ëmbëlsirë që përbëhet nga një bazë e pasur me përbërje krem vanilje të mbërthyer me një shtresë të kundërta me tekstil me sheqer të karamelizuar të ngurtësuar. Zakonisht shërbehet pak i ftohtë; nxehtësia nga procesi i karamelizimit ka tendencë të ngrohë pjesën e sipërme të mbajtësit, ndërsa lë qendrën të ftohet. Baza e mbajtësit është aromatizuar tradicionalisht me vaniljekuzhinën franceze ose me kanellë dhe limonkuzhinën katalanase, por mund të ketë aromë të tjera. Ndonjëherë zbukurohet me fruta.

Receta më e hershme e njohur për crème brûlée shfaqet në librin e kuzhinës të François Massialot të vitit 1691 Cuisinier royal et bourgeois.[1] Crème brûlée zakonisht shërbehet në ramekin, një tas i vogël.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "French 1691 recipe with historical notes" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-02-13. Marrë më 18 dhjetor 2008.