Krem me luleshtrydhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Përgatitja. Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të formohet një masë e fryrë. Shtoni nisështënë dhe pastaj hidhni ngadalë qumështin e ftohtë. Mbajeni në zjarr të dobët duke vazhduar ta trazoni derisa kremi të trashet. Fruloni luleshtrydhet përzjejini me kremin duke e lënë enën mbi zjarr gjithnjë në flakë të ulët dhe kur kremi të jetë bërë homogjen hiqeni nga zjarri dhe hidheni në një tas të gjerë. Servireni të ftohtë.