Krerët e Malësis kundra invasionit Malazez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kryetarët e Malësisë kundër Invasionit Malazez janë titulli i dokumentit të gjetur në Arkivat Kombëtare në Londër nga viti 1912, ku krerët e Malësisë Malësi nënshkruan një memorandum për fuqitë evropiane që kërkonin ndihmë për të ndalur pushtimin malazez të Shqipërisë dhe Malësisë. Përmbajtja vijon:

"Pesë regjionet e Malësisë së Shkodrës: Hoti, Gruda, Kastrati, Shkrel dhe Kelmendi, të cilët janë të bashkuar me gjak, gjuhë, tokë, dogana dhe kanun, pesë fiset e Malit të Zi, Mirditës, Dukagjinit, Pukës dhe Kthelllës të cilët janë të besimit katolik dhe islamik, si dhe aspekti ekonomik, janë të lidhur me Vilajetin e Shkodrës, që përhapet në Kavajë, ku një pushtim malazez do të ishte një katastrofë për Malësinë. liria dhe progresi i shtetit shqiptar kundër sundimit turk.Ne kemi luftuar me malazezët kundër Turqisë, por kur panë synimet e malazezëve malazezë, ne i braktisëm. Malazezët, si sllavët e Ballkanit, gjatë gjithë kohës, gjatë me shekuj me radhë kanë kryer shumë mizori ndaj shqiptarëve në të dy katolikët dhe muslimanët ku kishat tona janë djegur, priftërinjtë tanë kanë vrarë, fëmijët tanë janë masakruar dhe kanë vjedhur të gjithë pasurinë e Shkodrës. armiqësia shekullore e sllavëve ballkanikë kundër shqiptarëve është në kulmin e saj. Jemi duke marrë leje që t'ju dërgojmë lutjen tonë Fuqive të Mëdha të Evropës, të cilat e kanë bërë të detyruar të kujdeset për lirinë dhe zhvillimin e Shqipërisë. Malësia është pra një pjesë e pandashme e trupit të Shqipërisë dhe çdo përpjekje për ta shkëputur atë nga trungu i Shqipërisë do të derdhë gjakun si në kohët e mëparshme ".[1]

Referim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dokument nga National Archives: Krerët e Malësisë kundër pushtimit nga Mali i Zi, 1912 | Njekomb.com". www.njekomb.com. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)