Kreshnik Çipi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kreshnik Çipi

Ish-Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
Fotoporteti
Emri Kreshnik
Mbiemri Çipi
Lindur më 15 shkurt1958
Lindur në Vlorë
Kombësia shqiptar
Profesioni Politikan, Mësues, Futbollist
Partia politike Partia Demokratike

Kreshnik Çipi (lindur në Vlorë15 shkurt 1958) deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.

Shkollën e mesme e ka kryer në qytetin e lindjes, Vlorë. Kryen studimet e larta në Institutin e Kulturës Fizike dhe Sporteve në Tiranë në vitin 1990. Ka kryer edhe Fakultetin Juridik në Universitetin e Vlorës. Në vitin 1973 – 1992, është aktivizuar me skuadrën e Flamurtarit të qytetit të Vlorës. Gjatë kësaj periudhe është aktivizuar pak edhe me Dinamon e Tiranës në ndeshjet kundër Ajaksit për Kupat e Evropës. Ka qenë nga shtyllat kryesore të Flamurtarit të viteve 1980 me të cilin ka arritur suksese të mëdha në arenën ndërkombëtare. Ka fituar Kupën e Shqipërisë dhe titullin kampion kombëtar me Flamurtarin. Ka fituar shumë tituj nderi, është Mjeshtër i merituar i Sportit. Ka marrë medaljen e artë Për merita të Shquara në Sport. Ka mbajtur për 19 vjet fanellën e Flamurtarit, qe është një rekord dhe për 10 vjet shiritin e kapitenit te skuadrës qe përben gjithashtu një rekord. Tashme është deputet i Partisë Demokratike te Shqipërisë ne qytetin e Vlorës.