Kroketa peshku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Për 4 persona nevojiten:

500 g fileta peshku
2 qepë të njoma
1 spec të kuq të prerë hollë
tul nga 4 feta buke
1 vezë
1 filxhan galetë
½ tufë majdanoz
½ tufë dhiozmë
2 lugë supe borzilok të freskët
kripë e piper

Rregullojmë peshkun me kripë e piper, e mbështjellim në letër alumini dhe e pjekim në furrë të nxehtë, në 200 °C për 15-20 min. E lëmë të ftohet dhe e pastrojmë nga halat.

Presim qepët, majdanozin, specin dhe koprën, i përziejmë me tulin e grirë të bukës, peshkun, vezën dhe borzilokun. Hedhim kripë e piper dhe në vazhdim formojmë kroketa të vogla të rrumbullakëta. I kalojmë në galetë dhe i renditim në një tepsi ku kemi shtruar letër të vajosur. I pjekim në furrë të nxehtë në 220 °C për rreth 10 min. Serviren të ngrohta ose të ftohta, të shoqëruara me sallata të freskëta.