Kryeministri i Këshillit Shtetëror të Republikës Popullore të Kinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kryeministri i Këshillit Shtetëror të Republikës Popullore të Kinës është personi i dytë në pushtet në Kinë dhe është i dyti vetëm për Presidentin Kinez në Kinë. Që nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës në 1949, Ka shtatë kryeministra në Republikën Popullore të Kinës.

Kohë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhou Enlai:1949-1976

Hua Guofeng:1976-1980

Zhao Ziyang:1980-1987

Li Peng:1987-1998

Zhu Rongji:1998-2003

Wen Jiabao:2003-2013

Li Keqiang:2013-