Kuito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuito
Qytet
Njohur si Luz de América (Drita e Amerikës)
noform
Pamje nga Kuito
Stema_figura
Emblema e Kuitos
Flag of Quito.svg
Flamuri i Kuitos
Vendndodhja
Kuito is located in Ekuadori
Kuito
Kuito

Koordinatat: 0°14′J 78°31′P / 0.233°J 78.517°P / -0.233; -78.517

Administrimi
Shteti Flamuri Ekuadori
Rajoni 2
Provinca Pichincha
Kantoni Kuito
Kryetari i Bashkisë Santiago Guarderas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 372.39 km2
Lartësia 2.850 m (m.n.d.)
Popullsia (2020) 2.011.388 banorë
Dendësia 7.200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 6 dhjetor 1534
Zona Kohore UTC-5
Kodi Postal EC1701
Prefiksi (0)2
Faqja Zyrtare www.quito.gob.ec


Quito (shqip: Kuito), zyrtarisht San Francisco de Quito, është kryeqyteti i Ekuadorit. Ai ndodhet në një lartësi prej 2.850 metra mbi nivelin e detit dhe është kështu kryeqyteti zyrtar më i lartë në botë. Kuito ndodhet në pellgun lumor Guayllabamba, në shpatet lindore të Pichinchas, një tokë vullkanike aktive në malet e Andeve. Me një popullsi prej 1.978.376 banorësh (2019), Kuito është qyteti i dytë më i populluar në Ekuador, pas Guayaquil. Ai është gjithashtu kryeqyteti i provincës Pichincha dhe qendra e Kantonit (Distriktit Metropolitan) Quito. Në vitin 2008, qyteti u caktua si selia e Bashkimit të Kombeve të Amerikës së Jugut.

Quito Ekuador
Sheshi San Francisco, Kuito

Guápulo de Quito[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kuito – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale