Jump to content

Kulla One piece Tokyo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kulla One Piece Tokio  ,  i vetëmi park argetimi i brendshem (ambjente të mbyllura) për  mangat e famësheme Japoneze One Piece. Ajo u hap më 13 Mars, në vitin 2015, brenda Kullës Tokio. Që prej hapjes së saj, ajo ka pësuar një rinovim për pjesë të parkut dhe u  rihap më 18 qershor, në vitin 2016.

Ajo ofron disa lojra dhe argetime bazuar në karakteret e Ekuipazhit të Kapelë Kashtës (mugiwara) nga shfaqje argëtuese, dyqan me mallra të ndryshme dhe  restorante, ngjarje sezonale dhe fushata.

Koncepti Themelor i gjithë parkut është një ishull në Botën e Re të quajtur Ishulli Tongari (トンガリ島), që Ekuipazhi  i Kapelë Kashtës ka zbarkuar, dhe ata kanë krijuar lojra dhe argetime për tifozët e tyre me banorët e ishullit.   lideri i Ishullit  është Tongari Den Den Mushi që shpesh shfaqet si udhëzues në disa atraksione dhe internet.

Tongari (トンガリ) do të thotë me majë" ose" i mprehtë" në Japonisht dhe ajo i referohet formës së Kullës Tokio.

Në vitin 2016, ajo renditet e 7-të në TripAdvisor 2016 ZGJEJE E UDHETAREVE  dhe Top 10 parqet e argetimit ne [1] rajon.  Japoni

Atraksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

360 Log Teatrit -Bota e One  Piece[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një  përjetim tërheqës  ku skenat e famshëme te  Ekuipazhit Kapelë Kashtës aventurat  nga seritë e mangave  janë projektuar ne ekran mbi 360 gradë. Ajo është e vendosur në katin e tretë, në hyrje të katit Kulla One Piece Tokio , dhe iAtraksioni i parë për të mirëpritur vizitorët në ishull.


Aventurat e pafund te Luffit  [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një  ecje përmes shfaqjeve që ndjek historinë aventureske  të protagonistit, Majmun D. Luffy dhe shokët e tij. Ajo është e vendosur në katin e 5-të. KU janë  statujat e karaktereve,në masa normale njeryore  miniaturat, dhe ekspozita panele.

Është një film teatër  me një ekran të gjerë në fund duke treguar një film  origjinal të shkurtër në dispozicion vetëm në Kullen One piece Tokio.

 Shpirti teh i Zoros [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një lojë interaktive e bazuar në nje nga antaret e ekuipazhit te Kpelë kashtës Roronoa Zoro e vendosur në katin e katërt. Brenda është një Dojo që Zoro e ka vendosur dhe lojtarët duhet të presin Topat e gjuajtur nga ekrani përballe për të mposhtur Marinsat me shpatë në dorë duke përdorur aftësitë e Zoros.

Gjithashtu, ne kete Dojo (sallë stërvitje per artet marcjale) jane dhe shpata dhe armë të karaktereve të tjerë  ne mur brenda kësaj  Loje. 

 Shtepia Kazino  e Namit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një  tërheqje interaktive bazuar në Antaren navigatoren e Kapelë Kashtës, Nami (ONE PIECE) e vendosur në katin e katërt. Kjo është një kazino lojë, ku lojtarët vendosin bast një sasi të caktuar të Manave, (monedha ne botën ONE PIECE) për tri pikë në ndeshje  fiton një çmim të parë. Fituesit me mbi një sasi të caktuar të Manave  marin një kartë VIP.

 Udha e Usoppit për tu bëre Sogeking[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një lojë interaktive e bazuar në nje nga antaret e ekuipazhit te Kpelë kashtës, Usopp e vendosur në katin e katërt. Lojtarët do të gjuajne Marinsat me një llastiqe, arma ikonike e Usoppit   për një kohë të caktuar. Armiku i fundit është Qeveria Boterore.


 Turi me chopper in në Anijen njemije djell[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një ecje  interaktive  të udhëhequr nga një antar i ekuipazhit të Kaplë Kashtës, Tony Toni Chopper e vendosur në katin e katërt. Tërë udhetimi  imiton orendite dhe dhomat e anijs  së Kapelë Kashtes  e anijes  të dytë, të Mijë me Diell. Ajo përfshin kuzhinë dhe dhomë ngrënje dhmën  gjumit te Namit dhe Robin, dhe objekteve të tjera brenda njemijë Diell.

 Gjetja e ponegliff nga Robin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një lojë interaktive e bazuar në njëantar te  Kapelë Kashtës të Ekuipazhit, Nico Robin e vendosur në katin e katërt përfshirjes së të gjithë parku. Lojtarët janë dhënë një Transponder Kërmilli për të gjetur shumë të lashtë karaktere të fshehura në të gjithë parkun që më në fund të zbulojnë Ponegliff në mbetjet antike.

 Parku i Franky[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një zonë e dedikuar për Anije ndertues, Franky në katin e katërt. është një makinë pinball quajtur "Topi iFrankyt  Topit Drejtuar" në formën e Franky, atz ka lorja per femije dhe kafe me pije te leta, kafe i quajtur Franky është Cola Bar ofruar dritën ushqim dhe pije.

 Shtepia horor e brookut  [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një shtëpi përhumbur bazuar në një Kapelë Kashte të Ekuipazh, Përrua. Lojtarët duhet te vendosin një top kripe ne gojen e zombit  (塩玉) për ta mposhtur  brenda në shtëpinë e përhumbur.


Tongari Ishull Foto Njolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Janë të shumta fotografi, spote brenda parkUT, duke përfshirë Karakteret ne mase te gjalle  statujat, portrete, të veçantë ekspozita, etj.

 Live Show[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një  shfaqje origjinale  e personazheve do të shpaloset në një histori aventureske në skenë. Teatri është e vendosur në katin e 5-të. Rreth katër deri në gjashtë shfaqje  janë mbajtur çdo ditë. historitë ndrzshojne sipas sezoneve të ndrzshme

Dyqane dhe Restorante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Dyqan Tongari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një mall dyqan brenda parkut në katin e tretë ofertë ekskluzive për mallrat dhe sendet me planet origjinale vetëm në Tokio Një Pjesë të Kullës.

 dyqanI ONE PIECE Mugiwara [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është  Dzqani ONE PIECE  me mallra  zyrtare dyqan është jashtë parkut  në katin e parë të Kullës Tokio ofron Një Pjesë të mallrave dhe artikujve. janë artikuj  ekskluzive vetëm në shitje te Kulla e Tokios

Franky është Cola Bar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një të vogël, kafe brenda parkut menaxhuar nga Coca-Cola dashnor Franky. Ajo ofron të ndryshme të lehta ushqimet dhe pijet, dhe disa tavolina dhe karrige për të pushuar.


Kafe Mugiwara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është një bibliotekë kafe e vendosur në katin e parë të Kullës Tokio që ofron ushqime dhe pije të frymëzuar nga karaktere të ndryshme dhe tregime nga ONE PIECE. Ajo ka më shumë se gjashtëqind  libra komike nga bota e lidhur me ONE PIECE  përfshirë  seri origjinale seri manga për vizitorët për të lexuar lirisht, ndërsa  pushojne .

Ajo ofron të veçantë mujore ditëlindjen e menyve për një të caktuara të karakterit nga Një Copë. Gjithashtu, shpesh bashkëpunon me të tjera ngjarje të tilla si Ichiban Kuji

Ajo është e hapur nga ora 10 të mëngjesit për 10 pm

Sanji e Oresama Restorant[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Është një restorant I drejtuar nga Ekuipazhi IKapelë  Kashtes, gatime te  Sanjit  e vendosur në katin e parë të Kullës Tokio pranë Kafe Mugiwara. Ajo ofron të ndryshme të ngrënies në bufe  stil nga 11 am. të 3 pm. (maksimumi 70 minuta të qëndroni) dhe a la carte stil nga 3 deri në orën 10 të mëngjesit, duke përfshirë një kurs menu dhe ngjarje të veçanta të lidhura me menutë.

"ORESAMA (俺様)" është një narcissistic mënyrë për të thënë "unë" në Japonisht dhe e parë personale përemri Sanji i referohet veten e tij në ONE PIECË. E tij statuja qëndron në mes të Mugiwara Kafe dhe Sanji e ORESAMA Restorant.

Brenda restornantit jane te imituara  artikuj të ndryshëm apo skena nga ONE PIECE të tilla si një direk, burg bare, etj. për vizitorët që të kënaq në botën e ONE PIECE.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Best Amusement Parks - Japan - TripAdvisor Travellers' Choice Awards". www.tripadvisor.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]