Kungälv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kungälv
Qytet
noform
Vendndodhja
Kungälv is located in Suedia
Kungälv
Kungälv
Vendndodhja e Kungläv në Suedi

Koordinatat: 57°52′V 11°58′L / 57.867°V 11.967°L / 57.867; 11.967

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Bohuslän
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.52 km2
Popullsia 22,768 banorë
Dendësia 1,976 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 442 XX
Prefiksi 0303

Kungälv është qytet në Västra Götaland, Suedi. Kungälv ndodhet rreth 20 kilometra në veri të Göteborgut. Ka pasur 22,768 banorë më 2010.