Jump to content

Kung fu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shfaqje e kung fusë në një manastir shaolin.

Kung fu (kin. gong fu, ku gong - arritje, meritë dhe fu - njeri) është një emërtim kinez që tregon arritjen me punë të vazhdueshme dhe përkushtim të mjeshtërimit të çdo teknike luftarake, jo vetëm në artet luftarake. Pra, me kung fu tregohet të ushtruarit me përpjekje të gajta deri në arritjen e përsosmërisë në një art, teknikë apo veprimtari.

Në Evropë termi «kung fu» u përdor në vitet 1970 për të treguar filmat kinezë të artistëve me famë të arteve luftarake, si p.sh. Brus Li

Emërtimi më i përshtatshëm për të treguar artet luftarake kineze është "vushu" (武术 vǔshù, nga 武 wǔ : luftë, dhe 术 shù : art) , pra fjalë për fjalë art luftarak. Shprehja kineze vushu gong fu tregon «mjeshtrinë e artit luftarak».

Historia e kung fusë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perdorimi i luftimit ka qene qe ne koherat e lashta kur njerezit e pare luftonin per te mbrojtur veten nga kafshet e egra.Me vone njerezit filluan te sterviteshin fizikisht qe te kishin me shume sukses ne lufterat midis vendeve.Ne Kine keto zhdervjeltesi quheshin [WU SHU] te cilat jane perdorur nga gjeneral, ushtar, luftetar.etje.Keta njerez te njohur per zhdervjellsite e tyre gjithemon mundoheshin, ta mjeshteronin, ta permirsonin, artin e lufrimit dhe filluan te perhapin njohurite e tyre per ata qe kishin deshire ti mesonin keta quheshin kalores endacak.Por me i njohuri ne artet luftarake eshte tempuli i shaolinit ne provincen e henanit ne Kinen veriore i cili quhet tempulli songshan shaolin,ku murgjit e ketij tempulli filluan ta praktikonin rregullish si nje ndihme per vet mbrojtje dhe shendet,e cila u quajt KUNG FU. Babai i grushtit te shaolinit 1500 vjet me pare ne KINE erdhi nje murg budist nga india i cili solli me vete edhe disa njohuri te tjera qe ai kishte per fene budiste emri i tij ishte BUDIDARMA. Ky murg udhetoi nga jugu i INDIS deri ne veri te KINEs per te arritur ne tempullin e malit i quajtur Shaolin ne provincen e Henanit ku kaloi pyje male te lart plot veshtisi dhe rreziqe. Kur arriti veriun e KINES ai u paraqit perpara perandorit WU ne gjyqin e tij patriark te cilin perandori e pyeti perse ai vinte nga kaq larg dhe c'qellime ai kishte. BUDIDARMA u pergjigj se ai kishte si qellim te hapte budismin CH'AN dhe njohurite e tij.Dhe perandori e pyeti se cilet ishin shpirtrat e shenjt qe ai konsideronte. Ai tha - "Shpirtrat e shenjte nuk eksistojn ata nuk kane substanc dhe perberje. Ky besim eshte te gjesh te pa egzistueshmen te pa njohuren te cilat bejne te kuptosh te pashpjegueshmen te patreguaren e cila ndodhet atje." (Sic thote nje murg i SHAOLINIT "Te kuptosh."eshte nje fjale kaq e shkurter e cila na ben te tregoj shume gjera.) Dhe se fundi perandori e pyeti se cfare te mirash kjo fe te bie. Nuk e di ishte pergjigjia e tij humbse, dhe keshtu perandori nuk i dha ndonje mbeshtetje. Me vone ai udhetoi drejt provinces se henanit, kaloj malin shong xhing dhe, arriti ne lumin janxi pran malit Song shan ne te cilin ishte ndertuar tempulli me i madhe ne ate krahin. BUDIDARMA u drejtua tempullit te SHAOLINIT por aty ai nuk u mire prit nga patriarku i madh i cili mendonte se ai do te sillte trazira ne tmpull me mesimet e tija .Dhe keshtu ai u vendos ne spellen pran tempullit dhe qendroi aty per 9-10 vjet me rradh duke medituar me fytyre kthyer nga tempulli. Historianet tregojne se ai ndejti aty per 10 vjete me rradhe. Pas vitit te 10-te krye ptariarku vdiq nga mosha e tij e vjeter dhe BUDIDARMA hyri ne tempull dhe filloj te jepte mesimet e para te CH'AN budisem.Ai filloj te mesonte nxenesit e tij si te meditonin dhe te praktikonin arte luftarake per te zhvilluar mendjen dhe trupin e tyre. Ai mendoi qe praktikimi i arteve te luftimit,do ti zhvillonte muskujt, do te ishin me te shendetshem dhe me te afte per te mbrojtur veteveten dhe meditimi do ti kthjellonte mendjen dhe rregollonte energjit. Ai filloj ti mesonte (CHI KUNG)per te rritur energjite e tyre. Dy nga dishepujt Seng chou dhe Hui guang, i perfektsuan aftesite e tyre dhe sipas rekordeve historike, Seng chou ishte i afte te ecte ne mure dhe te hipte ne cati me nje kercim per te treguar fuqine e kembeve te tij. Per Hui guan thoshin se ai mund te mbante ne ajer nje shami duke e shqelmuar 500 here pa ndaluar, ne te njejten kohe te mbante ekujlibrin ne rrethin e nje vazoje. Levizjet qe BUDIDARMA u mesoj nxenesve te tij ishin si levizjet e kafsheve, ne luftim, mrojtje dhe qendrim, si p.sh., tigri, majmuni, gjarpri, ariu, kali, karkaleci, gjeli, etjera. Me vone budidarma u largua nga tempulli ku mendohet se ai shkoi ne Japoni dhe hapi njohurite e tij te cilet japonezet e quajn ZEN BUDIZEM.

Stile të njohur kung fuje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]