Kungimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kungimi i parë i një vajze (Indi)

Kungimi (greq. kinonia; lat. communio - bashkësi) në Kishën katolike romake, Kishën Luteriane dhe kishën anglikane si edhe në Kishat e lindjes ka dy kuptime që rrjedhin nga eukaristia (falënderja):

1. bashkimi i të krishterit të pagëzuar me Perëndinë nëpërmjet marrjes së bukës dhe verës që mishërojnë "trupin" dhe "gjakun" e Krishtitsakramentin e shenjtë.

2. bashkimi me kishën në një besim të përbashkët që një njeri, grup apo kishë tjetër kremtojnë eukaristinë mes tyre.


Kuptimi katolik[redakto | përpunoni burim]

Kuptimi evangjelik[redakto | përpunoni burim]

Kuptimi anglikan[redakto | përpunoni burim]

Kuptimi luterian[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]