Kur vriteshin poetët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dokumentari “Kur vriteshin poetët” u kushtohet poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi me banim në zonën e Bërzeshtës, Librazhd, të cilët u pushkatuan nga diktatura më 17 korrik 1977. Ata u akuzuan për veprimtari armiqësore ndaj popullit shqiptar, vetëm sepse kishin shkruar poezi që reflektonin ndjeshmërinë e tyre artistike ndaj realitetit të asaj kohe. Rrëfimi kronologjik i kësaj ngjarje tragjike vjen përmes dëshmive të njerëzve që kanë jetuar në atë kohë, si dhe përmes inskenimit të ekzekutimit të tyre.

[1] [2]

Regjisori dhe ekipi[redakto | përpunoni burim]

 • Regjia: Namik Ajazi
 • Skenari: Sadik Bejko, Namik Ajazi
 • Fotografia: Bledar Mandia
 • Montazhi: Andon Beqari
 • Lexoi Tekstin: Alfred Trebicka
 • Zëri: Kristaq Kristo
 • Producent: Namik Ajazi
 • Prodhuar nga: MEDIAVISION-Al
 • Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC

Referenca[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
 2. ^ https://issuu.com/nationalfilmcenter/docs/katalog-festivali-2012-ok