Kuroko no Basket

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kuroko no Basket (黒子のバスケ, Kuroko no Basuke, fjalë për fjalë Basketbolli i Kurokos) është një manga japoneze për basketbollin e shkruar dhe ilustruar nga Tadatoshi Fujimaki. Seria filloi në dhjetor 2008, Kuroko no Basuke tregon historinë e një ekipi të basketbollit të shkollave të mesme duke u përpjekur për ta bërë atë në Interhigh.

Seriali është serializuar në Weekly Shōnen Jump dhe një përshtatje anime prodhuar nga Production I.G.. Sezoni i parë i animes u shfaq premierë në 7 prill 2012 dhe përfundoi 22 shtator 2012 me gjithsej 25 epizoda. Sezoni i dytë filloi transmetimin më 5 tetor 2013, dhe përfundoi 29 mars 2014 me 25 epizoda. Sezoni i tretë filloi transmetimin në 10 janar 2015, dhe përfundoi 1 korrik 2015, me 25 epizoda.

Një adaptim i filmit u njoftua në ngjarjen KuroBas Cup 2015 më 20 shtator 2015.[1][2] Filmi, i titulluar Kuroko's Basketball The Movie: Last Game, do të përshtatë mangën e Kuroko's Basketball: Extra Game.[3] Filmi u lëshua në teatrot japoneze më 18 mars 2017.[4][5] Stafi dhe kasti i sezoneve të mëparshme u kthyen të riprodhojnë rolet e tyre në film.[6]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i basketbollit të Shkollës së Mesme Teiko u ngrit në dallim duke shkatërruar të gjithë konkurrencën. Rregulloret e ekipit u bënë të njohur si "Gjenerata e Mrekullive". Pas mbarimit të shkollës së mesme, këto pesë yje shkuan në shkolla të mesme të ndryshme me ekipe të lartë basketbolli. Sidoqoftë, një fakt i njohur për pak është se ka pasur një lojtar tjetër në "Gjeneratën e Mrekullive": një lojtar të gjashtë fantazëm. Ky lojtar misterioz tani është një student i parë në Seirin High, një shkollë e re me një ekip të fuqishëm, nëse është pak i njohur. Tani, Tetsuya Kuroko - anëtari i gjashtë i "Gjeneratës së Mrekullive", dhe Taiga Kagami - një lojtar i talentuar natyrisht që kaloi pjesën më të madhe të shkollës së mesme në SHBA, synojnë ta sjellin Seirin në majë të Japonisë dhe të fillojnë të mposhtin ish-shokët e skuadrës së Kuroko një nga një. Kronikat e serisë rritja e Seirinit për tu bërë ekipi i shkollës së mesme numër një në Japoni. Gjenerata e Mrekullive përfshijnë Ryota Kise, Shintaro Midorima, Daiki Aomine, Atsushi Murasakibara dhe Seijuro Akashi.

Skuadra e Seirin High luajti kundër skuadrës së Ryota Kise (Kaijō High) në një ndeshje praktike. Edhe pse Kise ishte në gjendje të kopjonte të gjitha aftësitë e Kagami me forcë dhe shpejtësi të shtuar, aftësitë e Kurokos ndihmuan në ngushtimin e distancës dhe përfundimisht, Seirin fitoi këtë lojë. Atëherë ata u takuan Shintaro Midorima (shooting guard i Shūtoku High) në preliminarët e Interhigh. Loja ishte shumë më e vështirë, jo vetëm sepse Midorima dhe 3 anëtarët e fundit të "Gjeneratës së Mrekullive" janë dukshëm më të fortë se Ryota Kise, por edhe aftësia e keqorientimit të Kurokos u mbyll plotësisht nga Sytë e Shqiponjës të Takaos. Ata arritën të mposhtnin skuadrën Shūtoku, por fitoret e tij rradhazi përfunduan pasi humbën keq ndaj Akademisë Tōō, në skuadrën e basketbollit ishte një nga "Gjeneratës së Mrekullive" - ​​Daiki Aomine. Pas kësaj loje, ata humbën dy ndeshjet e tyre të mbetura kundër Senshinkan dhe Meisei, dhe u eliminuan nga Interhigh. Sidoqoftë, një lojtar i ri arrin të bashkohet me Seirin - Kiyoshi Teppei, njeriu që formoi ekipin e Basketbollit Seirin. Ata e kaluan tërë stërvitjen verore për Kupën e Dimrit, madje rastësisht takuan Shūtoku gjatë stërvitjes.

Në paraprakisht, ata u takuan përsëri me ekipin Shūtoku. Kjo ndeshje përfundoi në barazim, kështu që Seirin duhej ta mposhte skuadrën Kirisaki Daiichi. Kapiteni i Kirisaki Daiichi ishte Hanamiya Makoto, një anëtar i pesë lojtarët më të fortë, i njohur për metodat e tij të fshehta për të fituar një ndeshje. Sidoqoftë, ata fituan dhe fituan një biletë për në Kupën e Dimrit.

Në raundin e parë, ata u takuan përsëri Tōō - dhe Aomine - përsëri. Por me zgjimin e Kagami dhe Misdirection Overflow të Kurokos, ata më në fund mposhtën Daiki Aomine. Në çerekfinale, Seirin fitoi një ndeshje të ashpër kundër Yōsen High, në këtë skuadër një tjetër nga "Gjenerata e Mrekullive" luan - ​​Atsushi Murasakibara. Seirin fitoi pas një ndeshje të vështirë, pasi ishte e vështirë për Seirin për të shënuar për shkak Atsushit. Ata janë vendosur të luajnë kundër rivalit të tyre të parë - ekipit të Ryota Kise në gjysmëfinale. Një ndeshje jashtëzakonisht e vështirë kundër fuqisë së Kopjes së Përkryer, Seirin fitoi dhe erdhi në finale. Finalja ishte aty ku Seirin duhet të luftojë ekipin Rakuzan High, një skuadër që ka fituar më së shumti turne. Kapiteni i këtij ekipi ishte ish-kapiteni i "Gjeneratës së Mrekullive" - ​​Seijuro Akashi. Loja përfundoi me fitoren e Seirin High dhe ata u shpallën si kampion i këtij viti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuroko's Basketball Anime Gets Film" (në anglisht). Anime News Network. 20 shtator 2015. Marrë më 10 janar 2016.
  2. ^ "Kuroko's Basketball Anime Gets Extra Game Film & 3 Compilation Films" (në anglisht). Anime News Network. 2 mars 2016. Marrë më 2 mars 2016.
  3. ^ "Kuroko's Basketball Extra Game Film's Title Revealed". Anime News Network (në anglisht). 28 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016.
  4. ^ "Kuroko's Basketball Film Adapting Extra Game Manga Reveals Visuals, Spring 2017 Debut". Anime News Network (në anglisht). 30 korrik 2016. Marrë më 30 korrik 2016.
  5. ^ "Kuroko's Basketball Last Game Anime Film Opens on March 18". Anime News Network (në anglisht). 21 nëntor 2016. Marrë më 21 nëntor 2016.
  6. ^ "Kuroko's Basketball Last Game Anime Film Reveals Teaser Visual, Story, Returning Staff". Anime News Network (në anglisht). 3 shtator 2016. Marrë më 3 shtator 2016.