Kuroko's Basketball The Movie: Last Game

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuroko's Basketball The Movie: Last Game

Viti 2017
Regjia Shunsuke Tada
Prodhimi Bandai Visual
Skenari Noboru Takagi
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kenshō Ono
Yūki Ono
Chiwa Saito
Daisuke Ono
Hikaru Midorikawa
Hiroshi Kamiya
Junichi Suwabe
Kenichi Suzumura
Ryohei Kimura
Tetsu Inada
Fumiko Orikasa
Shinichiro Miki
Kōsuke Toriumi
Yoshimasa Hosoya
Tatsuhisa Suzuki
Muzika Yoshihiro Ike
Kinematografia {{{kinematografia}}}
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Shochiku
Data e daljes në kinema 18 mars 2017
Kohëzgjatja 90 minuta
Shteti Japonia Japonia
Gjuha Japonisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga

Kuroko’s Basketball The Movie: Last Game (Japonisht: 劇場版 黒子のバスケ LAST GAME Gekijō-ban Kuroko no Basuke Rasuto Gēmu) është film i animuar japonezë. Ky është filmi i dytë nga seriali i animuar Kuroko's Basketball, krijuar nga Tadatoshi Fujimaki.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e basketbollit amerikanë Jabberwock vijnë në Japoni për të luajtur ndeshje miqësore kundër skuadrës japoneze Strky. Por pasi skuadra amerikane e mposhti skuadrën japoneze (86-6), kapiteni i Strky i'a zgjati dorën Gold për ta uruar atë dhe skuadrën e tij për fitoren e tyre, sidoqoftë, Gold nuk i'a kthen dhe fillon të tallet me basketbollistët japonezë duke i quajtur të paaftë.

Një ditë para ndeshjes, Jabberwock duke qëndruar në klub vërejtën Kagetorën duke ardhur, duke pyetur arsyjen se përse ka ardhur. Ndërkohë Tetsuya largohet nga salla e trajnimit dhe përcjell Kagetorën dhe përballet me Jabberwock. Kapiteni i skuadrës amerikane Gold mërzitet nga fjalët e Tetsuyës dhe e godet në stomak para se skuadra e Kagetorës Vorpal Swords arrijnë.

Gjatë minutave të fundit, Tetsuya arrinë ta marrë topin prej Gold dhe e pason topin tek Kagami dhe Aomine të cilët së bashku e përfundojnë ndeshjen (91-92).

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet Dubluesit
Tetsuya Kuroko Kenshō Ono
Taiga Kagami Yūki Ono
Shintarō Midorima Daisuke Ono
Seijūrō Akashi Hiroshi Kamiya
Daiki Aomine Junichi Suwabe
Atsushi Murasakibara Kenichi Suzumura
Ryōta Kise Ryohei Kimura
Riko Aida Chiwa Saito
Satsuki Momoi Fumiko Orikasa
Kagetora Aida Shinichiro Miki
Kousuke Wakamatsu Kōsuke Toriumi
Junpei Hyūga Yoshimasa Hosoya
Kazunari Takao Tatsuhisa Suzuki
Nash Gold Jr. Hikaru Midorikawa
Jason Silver Tetsu Inada