Kush Jam Unë? (film 1998)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kush Jam Unë?
Regjia ngaJackie Chan
Benny Chan
Shkruar ngaJackie Chan
Susan Chan
Lee Reynolds
ProdhuesiLeonard Ho
Barbie Tung
LuajnëJackie Chan
Michelle Ferre
Mirai Yamamoto
Ron Smerczak
Ed Nelson
Washington Sixolo
KinematografiaPoon Hang Sang
MontazhiPeter Cheung
Yau Chi Wai
MuzikaNathan Wang
Shpërndarë ngaGolden Harvest
Media Asia
Mainframe Entertainment
Data e publikimit
17 janar 1998
Kohëzgjatja
103 minutes[1]
ShtetiHong Kong
GjuhaAnglisht[1]

Kush Jam Unë (Kinezisht: 我是谁) është film aksion komedi e vitit 1998 me regji të Jackie Chan dhe Benny Chan.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një mision ushtarak në Afrikën Jugore, një person me indentifikimin “Jackie Chan” bie nga helikopteri dhe humb kujtesën. Ai zgjohet në një fshat të Afrikës dhe banorët e pyesin se kush është ai, por ai nuk e kupton gjuhën e banorëve dhe e pyetë veten duke thënë “Kush Jam Unë?” dhe njerëzit mendojnë se ky është emri i tij.

Një ditë ai takon Yukin dhe vëllain e saj që ishin me një veturë të garave. “Kush Jam Unë” e sheh vëllain e saj të lënduar nga kafshimi i gjarpërit dhe i ndihmon atij.

Kur arrijnë në Johanesburg, "Kush jam unë?" takohet me Christine Stark, një gazetare e dërguar për ta intervistuar atë rreth aventurës së tij të garës. Megjithatë, Morgan dëgjon "Kush jam unë?" dhe dërgon një ekip për ta vrarë atë. Morgan gjithashtu pretendon të jetë aleati i tij, duke i thënë atij të kontaktojë nëse ai është në rrezik. Pas ikjes nga vrasësit, Christine çan një kod të fshehtë të shkruar në një libër ndeshjeje të gjetur në një prej operativëve të vdekur, e cila i drejton ata në RoterdamHolandës. "Kush jam unë?" dhe Christine i dha lamtumirën Yukit dhe shkon për Roterdam për të gjetur më shumë përgjigje ndaj identitetit të tij.

Në Roterdam, "Kush jam unë?" zbulon se Christine është në fakt një agjente e fshehtë i CIA-s i cili përgjon thirrjet e tij. Duke mos ditur se kush të besojë, ai ballafaqohet me vrasësit e Sherman dhe vjedh vetëm në Willemswerf, ku zbulon organizatorët pas rrëmbimit të shkencëtarëve. Është zbuluar se Morgan dhe gjenerali Sherman janë gati të shesin kompleksin jashtëtokësor në një tregtar të fuqishëm armësh të quajtur Armano. Ndërsa duke pritur që transaksioni në internet të përfundojë, të tre burrat largohen nga dhoma e konferencave për një pushim kafeje - duke dhënë "Kush jam unë?" kohë për të vjedhur diskun që përmban informacion kompleks. Ai gjithashtu e anulon transaksionin dhe i dërgon paratë një organizate të fëmijëve "Fondacioni Shpëto Fëmijët", e cila zemëron tregtarin e armëve. Sapo zbulon tradhtinë e Morganit, "Kush jam unë?" përpiqet të vrasë Morganin, por të ndërprerë nga vrasësit e Morganit. Pasi u arratis nga ndërtesa nga një betejë me hitmenët e Morganit, "Kush jam unë?" ribashkohet me Christine, i cili bën thirrje për ekzekutimin e një "Plani B", për të rrethuar Urën Erasmus dhe zë ngushtë Morganin. Pasi Christine goditet Morganin dhe e merr në paraburgim, "Kush Jam Unë?" hedh diskun nga ura dhe i thotë Christine se do të kthehet në Afrikë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b WHO AM I - BBFC. BBFC. Retrieved 23 October 2014