Kuvendi i Kurbinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kuvendi i Kurbinit përmbledh katër kuvende të mbajtura në Laç më 30 shtator 1903 (Kuvendi i Parë), 7 mars 1904 (Kuvendi i Dytë), 23 prill 1904 (Kuvendi i Tretë) dhe 10 tetor 1904 (Kuvendi i Katërt). Kuvendi kryesohej nga atdhetari Gjin Pjetri. Historiografia zyrtare ka qenë e heshtur për këtë kuvend dhe rëndësinë e tij historike lokale dhe kombëtare.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marku, Kastriot (12 nëntor 2012). "Kryengritja e Kurbinit (1903-1906) në një dorëshkrim të pabotuar të At Shtjefën Gjeçovit". Gazeta 55. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 nëntor 2012. Marrë më 25 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)