Kwekwe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kwekwe
Qytet
Pamja e një xhamie në Kwekwe
Pamja e një xhamie në Kwekwe
Popullsia
 • Gjithsej100,900

Kwekwe (i njohur deri më 1983 si Que Que) është qytet në Zimbabvenë qendrore. Ndodhet në provincën Midlands. Është qendra për prodhimin e çelikut dhe plehrave në vend. Kwekwe është qyteti më i pasur në termin e mineraleve.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qyteti ka qenë 47,607 më 1982, 75,425 më 1992 dhe rezultati paraprak i regjistrimit më 2002, popullsia ishte 88,00. Më 2012, popullsia e qytetit ishte 100,900 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare vjetor është 19 °C.[1] Klima është e nxehtë dhe e lagësht gjatë stinës së verës që nga mesi i nëntorit deri në mes të marsit, me mot të ftohtë dhe të thatë nga maji deri në mes të gushtit në stinës së dimrit dhe moti i ngrohtë i thatë nga gushti deri në mes të nëntorit. Dimrat karakterizohen kryesisht nga netët e tyre të ftohta, me një temperaturë mesatare minimale prej 7 °C.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtari i parlamentit për zonëN elektorale të Kwekwe Qendrore ishte Emmerson Mnangagwa deri në disfatjen e tij në zgjedhjet e vitit 2000. Që atëherë Blessing Chebundo i partisë Lëvizja për Ndryshim Demokratik, ka përfaqësuar distriktin në Parlamentin e Zimbabves. Kwekwe ka parë numra të aksidenteve politike në të cilën njerëzit janë vrarë dhe arrestuar.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Average monthly data 1971 – 2000, GHCN Climate averages