L'Opium des intellectuels

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
L'Opium des intellectuels
AuthorRaymond Aron
Original titleL'Opium des intellectuels
CountryFrancë
PublisherCalmann-Lévy
Pages334 faqe
ISBNISBN 9110195645

L'Opium des intellectuels (Opiumi i intelektualëve) është një libër i shkruar nga Raymond Aron dhe botuar së pari në vitin 1955. U përkthye për herë të parë në anglisht në vitin1957.[1]

Aron e fokuson kriticizmin e vet mbi aderencën e gjithëpërhapur të intelektualëve francezë të kohës së vetë ndaj Marksizmit. Titulli i librit është në vetvete një inversion i thënies së famshme të Marksit se feja është opiumi i njerëzve, dhe është një derivat nga citimi i Simone Weilit kur thotë se "Marksizmi është padyshim një fe, në kuptimin më të ulët të fjalës... Është përdorur vazhdimisht... si opium për njerëzit."[2]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kimball, Roger. "The Opium of the Intellectuals". New Criterion. Marrë më 4 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lichtheim, George. "The Opium of the Intellectuals, by Raymond Aron; German Sociology, by Raymond Aron". Commentary Magazine. Marrë më 4 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)