Jump to content

Lëshues raketash i shumëfishtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M142 HIMARS lëshon një raketë GMLRS në rrezen e raketave White Sands në 2005

Një Lëshues i Shumëfishtë Raketash (MRL) ose një sistem rakete lëshimi i shumëfishtë (MLRS) është një lloj sistemi i artilerisë së raketave që përmban lëshues të shumtë të cilët janë të fiksuar në një platformë të vetme dhe qëllon raketat e tij në një mënyrë të ngjashme me një armë breshërie. Raketat janë vetëlëvizëse gjatë fluturimit dhe kanë aftësi të ndryshme se predhat e artilerisë konvencionale, të tilla si rreze më e madhe efektive, zmbrapsje më e ulët, zakonisht ngarkesë dukshëm më e lartë se një platformë artilerie me armë me madhësi të ngjashme, apo edhe mbajtjen e kokave të shumta.

Artileria e padrejtuar e raketave është jashtëzakonisht e pasaktë dhe e ngadaltë në rimbushje në krahasim me artilerinë me armë. Një lëshues i shumëfishtë raketash ndihmon në kompensimin e kësaj me aftësinë e tij për të lëshuar raketa të shumta në vazhdimësi të shpejtë, të cilat, së bashku me zonën e madhe të vrasjes së secilës kokë luftarake, mund të japin lehtësisht zjarr të ngopjes mbi një zonë të synuar. Megjithatë, raketat moderne mund të përdorin GPS ose udhëzim inercial për të kombinuar avantazhet e raketave me saktësinë më të lartë të municioneve të drejtuara me saktësi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]