M142 HIMARS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M142 HIMARS - Marinsat Amerikanë në Bazën Edinburgh, Afganistan.

M142 HIMARS (Sistem raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë M142) është një raketë e lehtë e shumëfishtë e zhvilluar në fund të viteve 1990 për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara dhe e montuar në një kornizë kamioni standard të Familjes së Mjeteve Taktike të Mesme të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara (FMTV).

HIMARS mbart një pod me gjashtë raketa GMLRS ose një raketë ATACMS. Ai bazohet në kamionin FMTV prej pesë tonësh të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe është i aftë të lëshojë të gjitha raketat e specifikuara në Familjen e Municioneve të Sistemit të Raketave të lansimit të shumfishtë (MFOM). Mbushjet e municionit HIMARS janë të këmbyeshme me M270 MLRS; megjithatë, ai është i kufizuar në një pod të vetëm në krahasim me dy standardet për M270 dhe variantet e tij.

Lëshuesi mund të transportohet me avionë Airbus A400M Atlas dhe Lockheed C-130 Hercules. Kamioni FMTV që transporton HIMARS u prodhua fillimisht nga BAE Systems Mobility & Protection Systems (dikur Armor Holdings Aerospace and Defense Group Tactical Vehicle Systems Division), prodhuesi origjinal i pajisjeve të FMTV. Është prodhuar nga Korporata Oshkosh nga viti 2010 deri në vitin 2017. Si sistemi i shasisë ashtu edhe i lëshuesit prodhohen tani nga Lockheed Martin Missiles & Fire Control në Camden, Arkansas.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M142 HIMARS", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-22, marrë më 2022-12-25