Lëvizja revolucionare bolivariane-200

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëvizja revolucionare bolivariane-200
ShkurtesaMBR-200
Formuar më17 dhjetor 1982 (1982-12-17)
Vendndodhja
  •  Venezuela
Njerëzit kyç
Hugo Chávez, Francisco Arias Cárdenas, Felipe Acosta Carles, Jesús Urdaneta Hernández

Lëvizja revolucionare bolivariane-200 (Movimiento Bolivariano Revolucionario 200 ose MBR-200) ka qënë një lëvizje politike dhe lëvizje shoqërore që u themelua në vitin 1982 nga ish presidenti - Venezuelian Hugo Chávez. Ajo mund të kete planifikuar dhe ekzekutuar tentativën për grusht shteti te 4 shkurtit 1992 . Lëvizja më vonë ka evoluar në Lëvizje për Pestë të Republikës (MVR), i themeluar në korrik të vitit 1997 në mbështetje të Hugo Cháveze kandidaturës në Mesha të zgjedhjeve presidenciale, të vitit 1998. Lëvizja për të politikës elektorale mori disa vite intensive debati të brendshëm, si shumë mendonin se zgjedhjet mund të jetë fikse për të parandaluar një MBR-200 kandidatëve fitues. Ajo mori një mbarëkombëtar studim i kryer nga lëvizja për të treguar se ajo mund të fitojnë të mjaftueshme zgjedhor mbështetje për të bërë fitore të vështirë të mohojë.

Fondacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e parë e anëtarëve janë Chávez dhe shokët e tij ushtarake të oficerëve të Felipe Acosta Carles dhe Jesús Urdaneta Hernández. Më 17 dhjetor të vitit 1982, si Chávez biographer Richard Gott raporte, tre

revolucionare zyrtarët e betuar nën pemë e madhe në Samán de Güere, pranë Maracay, duke i përsëritur fjalët e pengut që Simón Bolivar kishte bërë në Romë në 1805, kur ai u betua për t'ia përkushtuar jetën e tij për çlirimin e Venezuelë nga spanjolle zgjedhën: "betohem para jush, dhe ju betohem përpara Perëndisë të etërve të mi, që unë nuk do të lejojë krahun tim për t'u çlodhur, as shpirtin tim për të pushuar, derisa unë kam thyer zinxhirët që të shtypin tonë..."[1]

Gott më tej shpjegon se prapashtesë "200" u shtuar në grupin e emrit të vitit të ardhshëm, në vitin 1983, në 200-vjetorin e Amerikës së Jugut çlirimtar Simon Bolivars'lindjes.

Lëvizja filloi "më shumë si një politike të studiuar rreth se si armiqësore e konspiracionit", por shpejt anëtarëve të saj ", filluan të menduarit në terma të një lloj grusht shteti d luftën antifashiste." Chávez dhe miqtë e tij së shpejti të rekrutuar më shumë anëtarë, duke përfshirë Francisko Arias Cárdenas, në Mars 1985.[2]

Si Hugo Chávez vetë shpjegoi në një fjalim në Universitetin e Havana , në Kubë në dhjetor 14, 1994;

"Nosotros tuvimos la osadía de fundar të okb-së movimiento dentro de las filas del ejército nacional de Venezuela, hastiados de tanta corrupción, y nos juramos dedicarle la vida la construcción de un movimiento revolucionario y la lucha revolucionaria en Venezuela, ahora, en el ámbito latinoamericano. Eso comenzamos një hacerlo el año bicentenario del nacimiento de Bolivar."

"Kemi pasur guxim për të gjetur një lëvizje brenda radhët e Ushtrisë së Venezuela. Ne ishim të lodhur, të korrupsionit, dhe ne u betua për t'ia kushtuar jetën tonë për krijimin e lëvizjes revolucionare dhe për luftën revolucionare në Venezuelë, menjëherë, brenda të Amerikës latine. Ne kemi filluar të bëjmë këtë vit të bicentenary e lindjes së Bolivar".[nevojitet citimi]

Shkurt 1992 grusht shteti përpjekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chávez' pjesëmarrjes në zgjedhjet e vitit 1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vite me radhë pas tij 1994 lirimit nga burgu, Chávez mbajtur një pozicion kundër pjesëmarrjes në zgjedhje, duke besuar, ta fikse lojë që thjesht legitimated vendosur rendin. Kjo çoi në një ndarje me kolegu i tij Francisco Arias Cárdenas, që e la të mpb-së-200.[3] Në vitet e para pas lirimin e tij, Chávez konsideruar mundësinë e një tjetër grusht shteti përpjekje, por me mundësitë që paraqiten të vogla, disa prej këshilltarëve, sidomos Luis Miquilena, i kërkoi atij që të rishqyrtojë tij skepticizëm të zgjedhjeve, duke argumentuar se Chávez potencialisht mund të fitojë aq bindshëm se krijimi nuk do të jetë në gjendje që ta mohojnë atë fitore. Për të gjetur nëse ky ishte rasti, Chávez ngritur ekipet e psikologët, sociologët, profesorët e universitetit dhe studentëve për të kryer një sondazh. Me mbështetjen e tyre, bazat e anëtarëve të Bolivarian lëvizje të anketuara dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë vendin. Rezultatet treguan se 70% e të anketuarve mbështetur Chávez kandidon për presidencën dhe 57% thanë se ata do të votonin për të. Mbështetje për zgjedhore rrugë është përforcuar kur Arias Cárdenas, si një kandidat për Radikale të Shkaktojë, fitoi Governorship e Zulia Shtetit në dhjetor të vitit 1995 zgjedhjet rajonale. Pavarësisht nga kjo, MPB - -200 mbetën të ndarë në zgjedhor pjesëmarrjes, dhe për të kaluar një vit shqyrtimin e çështjes në lokale, rajonale dhe kombëtare të kuvendeve. Një kongresin kombëtar në 19 prill të vitit 1997 mori nga 9 am deri në 2 jam ditën tjetër për të arritur në një përfundim, në fund të fundit vendosin për të nisur Chávez' kandidaturën për Venezuelian zgjedhjeve presidenciale, të vitit 1998. Disa anëtarë të lëvizjes dha dorëheqjen në shenjë proteste, duke mbajtur shumë në rrezik. Në korrik të vitit 1997 Chávez regjistruar ri të Pestë të Republikës Lëvizjes me Kombëtare Zgjedhore të Këshillit (emri i të duhej të ndryshohet si Venezuelian ligji nuk e lejonte partive të përdorni Simon Bolivars'emrin). mediat ndërkombëtare mori pak interes, duke përmendur sondazhet e opinionit tregojnë 8% mbështetje për Chávez.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gott 2000, p. 40
  2. ^ Gott 2000, p. 41
  3. ^ Jones, Bart (2008), Hugo!

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • In the Shadow of the Liberator: Hugo Chávez and the Transformation of Venezuela, 2000 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]