Labinot Gashi (G4SHI)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Labinot Gashi (i lindur më 4 tetor, 1989), i njohur profesionalisht si The Kid Gash, ndërsa më vonë si G4SHI, është një këngëtarë me origjinë nga Shqipëria, tani i vendosur në Brooklyn, New York.

Biografia

Gashi ka lindur në Libi por prindërit e tij janë Shqiptarë etnikë nga Kosova. Duke shkuar në një numër vendesh, kryesisht në Evropë, Gashi dhe familja e tij emigruan në Shtetet e Bashkuara në fund të viteve 1990, përfundimisht në Brooklyn, New York City.

Duke luftuar për të mësuar gjuhën angleze, ai u kthye në muzikë për të ndihmuar në lehtësimin e përshtatjes së tij në shoqëri dhe shpejt u bë i lidhur me zhandrin rep. Gashi u diplomua nga New Utrecht High School dhe fitoi një bursë të futbollit për të luajtur në një shkollë Divizioni 1-AA në Masachusets (American International College). Megjithëse Gashi fitoi nderime gjatë vitit të tij të parë në kolegj, ai vendosi të braktiste kolegjin dhe t'i kushtonte më shumë kohë muzikës. Ai përgatiti përzierjen (mixtape) e tij të parë dhe fillimisht adoptoi emrin e skenës Kid Gashi për ta ndryshuar atë më vonë në Gashi, dhe përfundimisht G4SHI.

Gashi fitoi disa gara muzikore dhe më e rëndësishmja ishte fituesi i "First Time Performances" të Sesionit të Parë të Shikimit në të dyja vitet 2010 dhe 2011. Projekti i tij i parë, mixtape Last of a Breed Rare në 2011 u prit nga Don Cannon, dhe shfaqën këngë me Nipsey Hussle dhe French Montana. Në vitin 2012, G4shi themeloi grupin e tij të quajtur Moxy. 2012 ishte një vit i rëndësishëm me lansimin e hitit "Rocket". Në vitin 2012, ai gjithashtu lëshoi ​​"Beautiful World" nën ekuipazhin e tij Moxy. Këngët e ardhshme, që përfshinin "Who Made Me" dhe "Laughing", u shfaqën në Hot 97 pasi që Peter Rosenberg e nënshkroi atë. G4shi gjithashtu tërhoqi vëmendjen e bizneseve të modës dhe veshjeve. Që nga viti 2012, Gashi është fytyra dhe përfaqësuesi i linjës së veshjes "Problem Child NYC" dhe bëri modele për linjën Problem Child në Nju Jork.

Në vitin 2013, ai lëshoi ​​një follow-up mixtape ' I'll Be Right With You'. Një projekt i mëvonshëm, i titulluar, 4Play paraqiti të vetmen "Room 4". Në vitin 2015 lëshoi ​​këngën "Switch Up" dhe në vitin 2016 "Day On", e ndjekur nga "Turn Me Down" dhe "Disrespectful" si në 2017. Kënga "Disrespectful" u shfaq gjithashtu në episodin 4 të Showtime's The Chi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

[2]

[3]

[4]

  1. ^ https://rawtracks.wordpress.com/2013/07/23/hip-hop-g4shi-who-made-me/
  2. ^ https://thehundreds.com/blogs/content/g4shi-interview
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 janar 2018. Marrë më 11 shkurt 2018.
  4. ^ https://www.hotnewhiphop.com/on-the-come-up-g4shi-news.11394.html?gallery-19277-photo-1