Lapidarium

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lapidariumi në muzeun Aquincum të Budapestit, në Hungari. 

Lapidarium është një vend ku monumentet prej guri (latinisht: lapis) dhe fragmente të tjera me interes arkeologjik janë të ekspozuara.

Ato mund të përfshijnë epigrafet prej guri; statujat; elementët arkitektonikë të tilla si: kolonat, kornizat, akrotirët; baso-relievet, gurët e varreve dhe sarkofagët.

Koleksionet të tilla janë shpesh të ekspozuar në natyrë, në oborret e muzeve arkeologjik dhe muzeve historik.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Lapidarium, Prague — of the National Museum of the Czech Republic in Prague.
  • Lapidarium, Kerch — in Kerch, Crimea.
  • The Lapidarium of Kings — in Copenhagen, Denmark 
  • Glyptotheque — a type of stone sculpture museum

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Lapidariums