Lara Fabian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lara Fabian
Lara Fabian 2012.jpg
U lind në1 Janar 1970 (47 vjeç)
Etterbeek, Belgjikë
Emrat e tjerëLara Sophi Katy Crokaert
ArsimiLamar University,
University of Houston–Clear Lake
ProfesioniKëngëtare, tekstshkruajtëse, muzikante, aktore

Lara Sophi Katy Crokaert (e lindur më 9 janar 1970), e njohur më mirë si Lara Fabian, është një këngëtare Kanadeze-Belge. Ajo ka shitur mbi 13 milionë rekorde në mbarë botën[1][2][3] dhe është një nga artistet më të shitura belge të të gjitha kohërave.

Ajo ka lindur në Etterbeek, Bruksel nga një baba Belg dhe nënë Siciliane. Që nga viti 1996 ajo mban një shtetësi kanadeze së bashku me atë orgjinalen, belge.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabian është fëmija i vetëm i Pierre Crokaert, i cili është flamand, dhe Luisa (nee Fabian), një vendase e Sicilisë. Ajo kaloi pesë vitet e para në shtëpinë e nënës së saj të Catania në Sicili. Pas kësaj ajo u zhvendos në Ruisbroek pranë Brukselit, Belgjikë. Italishtja ishte gjuha e saj e parë.

Ajo filloi të këndonte, vallëzonte dhe merrte mësimet e pianos në një moshë të re dhe filloi mësimet e muzikës formale në moshën tetë vjeçare. Ajo filloi të shkruante dhe të interpretonte këngët e saj gjatë dhjetë viteve të studimit të muzikës formale. Këngët e Fabian ishin të ndikuara nga stërvitja e saj klasike vokale dhe nga artistë bashkëkohorë si Barbra Streisand dhe Queen.

Ajo u emërua Lara sipas karakterit kryesor të romanit Doktor Zhivago. Emri i saj profesional është një drejtshkrim i modifikuar i emrit Fabiano.

Gjatë vitit të saj të parë në Kanada Fabian jetonte në Ste Therese në bulevardin René À. ROBERTS në një apartament shumë të vogël.

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1986–1993: Karriera e hershme muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1980, Fabian hyri në një numër garash evropiane dhe fitoi disa çmime. Ajo lëshoi ​​këngën e saj të parë vetëm, "L'Aziza est en pleurs" / "Il y avait" në vitin 1986. Të dy këngët u shkruan nga kompozitori belg Marc Lerchs si një homazh ndaj Daniel Balavoine.

Në vitin 1988, kanali televiziv RTL në Luksemburg e ftoi Fabian për të përfaqësuar vendin në Festivalin e 33-të të Këngës në Eurovizion, i mbajtur atë vit në Dublin, Irlandë. Kënga ishte një kompozim nga Jacques Cardona dhe Alain Garcia me titull Croire (Belief) që arriti një vend të katërt të respektuar (ndërsa Celine Dion fitoi konkursin që përfaqësonte Zvicrën). Kënga u bë një hit në Evropë, duke shitur gati 500,000 kopje.

Në vitin 1996, Walt Disney Studios punësuan Fabian për të dubluar karakterin e Esmeralda në versionin francez të personazhit të animuar The Hunchback of Notre Dame. Disney gjithashtu përfshiu "Que Dieu aide les exclus", versionin frëngjisht të Fabian të këngës "God Help Outcasts", në albumin fonogram të filmit në anglisht së bashku me versionin e Bette Midler.

Që prej vitit 1996 Lara Fabian ka mbajtur edhe shtetësinë kanadeze së bashku me pasaportën e saj origjinale belge.

1994-1996: Albumi i mrekullueshëm: Carpe diem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Touri i vazhdueshme në Québec ndihmoi albumin e Fabian në vitin 1994, Carpe diem, që të bëhej albumi i saj i më i madh. Albumi kaloi Gold tre javë pas publikimit të tij, dhe nxorri tre single hit: "Tu t'en vas", "Si tu m'aimes" dhe "Leïla". Një vit më pas, albumi kaloi në nivelin platin i trefishtë.

Fabiani ka marrë dy çmime Félix në gala të ADISQ-it të vitit 1995: shfaqja më e mirë e vitit dhe këngëtarja më e mirë femër e vitit (një kategori që votohet nga publiku).

1997-1999: Suksesi kryesor ndërkombëtar: Pure dhe Live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit të Carpe diem, Fabian nënshkroi një kontratë me labelin francez Polydor për disa albume dhe Pure u publikua në qershor të vitit 1997. Pure shiti më shumë se dy milionë kopje në Francë; albumi kaloi në platin në më pak se dy javë dhe nxorri disa nga single hit: "Tout", "Je t'aime", "Humana", secila prej të cilave shiti më shumë se një milion kopje dhe himni anti-homofobik "La Différence".

Në mars të vitit 1999, Fabian lëshoi albumin e saj të parë, të quajtur Live, i cili debutoi në #1 në listat franceze. Kjo ndihmoi të nënshkruante një kontratë ndërkombëtare regjistrimi me Sony Music. Në maj tëvit 1999, Fabian u nderua në World Music Awards në Monako, ku ajo mori Best Recording Record për vitin 1998 për albumin e saj Pure. Në korrik të vitit 1999, me më shumë se gjashtë milionë rekorde të shitura në të gjithë Evropën, Polydor përsëriti albumin debutues të vetë Fabian.

1999–2001: Zgjerimi i suksesit në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Latine: Lara Fabian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 1999, Fabian regjistroi albumin e saj të parë në gjuhën Angleze, Lara Fabian, në Nju Jork dhe San Francisko për labelin Sony. Këngët u shkruan dhe u prodhuan me Rick Allison dhe Dave Pickell, Walter Afanasieff, Glen Ballard dhe Patrick Leonard.

Albumi debutoi në #1 në tabelën e albumit 'Heatseekers' Billboard, arriti #1 në tabelën e albumeve franceze dhe #2 në tabelën e albumit belg. Për versionin aziatik të albumit, Fabian bashkëpunoi me yllin amerikan-talvajian Leehom Wang në këngën "Light of My Life".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Malade, Lara Fabian annule sa tournée". January 20, 2014.
  2. ^ Legras, Sophie (January 20, 2014). "Lara Fabian annule finalement sa tournée" – via Le Figaro.
  3. ^ "Showcase exclusif de Lara Fabian". Bel RTL.


Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]