Lauren Ambrose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lauren Ambrose
Ambrose in 2000
U lind në
Lauren Anne D'Ambruoso

(1978-02-20) 20 shkurt 1978 (46 vjeç)
Profesioni
  • Aktore
Vite aktiviteti1990–prezente
Bashkëshorti/jaStampa:Martesë
Fëmijë2

Lauren Anne D'Ambruoso (lindur më 20 shkurt 1978), e njohur profesionalisht si Lauren Ambrose, është një aktore amerikane. Ajo performon në televizion, film dhe në Broadway.

Ambrose pati role televizive si Claire Fisher në Six Feet Under (2001–2005), për të cilin u nominua për dy çmime Primetime Emmy dhe fitoi dy Çmime Screen Actors Guild, dhe si Jilly Kitzinger në Torchwood: Miracle Day (2011). Krejtat e saj të filmit përfshijnë Can't Hardly Wait (1998), Psycho Beach Party (2000), Sleepwalk with Me (2012) dhe Where the Wild Things Are (2009). Ajo është këngëtarja kryesore e grupit ragtime Lauren Ambrose and the Leisure Class.

Ambrose portretizoi rolin kryesor të Eliza Doolittle në ringjalljen e Teatrit Lincoln Center të My Fair Lady në Broadway, për të cilin ajo u nominua për çmimin Tony 2018 për Aktoren më të Mirë në një Muzikal dhe fitoi çmimin 2018 Outer Critics Circle për Aktoren e Shquar në një Muzikor.

Në vitin 2019, Ambrose filloi të luante si Dorothy Turner në serialin horror psikologjik Apple TV+ Servant.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lauren Anne D'Ambruoso ka lindur në New Haven, Connecticut më 20 shkurt 1978. Ajo është e bija e Frank D'Ambruoso, një ofrues ushqimi dhe Anne (e mbiemri Wachtel), një dizajner i brendshëm. Ajo është me origjinë italiane nga ana e babait të saj dhe gjermane, angleze dhe irlandeze nga ana e nënës së saj. Ambrose ndoqi Choate Rosemary Hall, Wilbur Cross High School, High School in the Community, dhe ACES Educational Center for the Arts në New Haven si pjesë e klasës së vitit 1996. Ajo është gjithashtu një këngëtare e trajnuar opere që studioi zërin dhe operën në Instituti Tanglewood i Universitetit të Bostonit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1992–1997: Fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambrose e filloi karrierën e saj në teatrin e Nju Jorkut, duke luajtur në shfaqjen Off-Broadway Soulful Scream of a Chosen Son në Vineyard Theatre nga gushti deri në shtator 1990. Karriera e saj e hershme përfshinte gjithashtu paraqitje televizive, më së shumti duke luajtur role dytësore të ftuar në Law & Order , dhe një rol të ftuar në shfaqje në episodin e vitit 1998 "Dëmtuar" si Valerie Maxwell, një grua e re me probleme mendore e përdhunuar nga një grup nxënësish të njohur të shkollave të mesme. Roli i saj i parë në film ishte In & Out (1997).

1998–2005: Përparim & Six Feet Under[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo pati një rol të spikatur në komedinë e shkollës së mesme nuk mund të pres me zor (1998). Ajo ishte kryesuese e ingenue, Florence "Chicklet" Forrest, në Psycho Beach Party (2000).

Ambrose filloi rolin e saj në Six Feet Under në fillim të vitit 2001. Ajo u nominua për çmimin Emmy për aktoren më të mirë në rolin dytësor dy herë, pas sezoneve 2002 dhe 2003 të dramës së vlerësuar nga kritikët.

2006–2017: debutimi në Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006, Ambrose bëri debutimin e saj në Broadway në ringjalljen e Teatrit Lincoln Center të Zgjohuni dhe Këndoni! Në vitin 2007, ajo u shfaq si Juliet në shfaqjen Shakespeare in Park të Teatrit Publik të Romeo dhe Zhulietës në Teatrin Delacorte në Central Park. Ajo u shfaq si Ophelia në shfaqjen e Hamletit në vitin 2008 për Shekspirin në Park. Ambrose u kthye në Broadway në Exit the King (nga Eugène Ionesco) në Teatrin Ethel Barrymore në Broadway, përballë Geoffrey Rush dhe Susan Sarandon. Ambrose dha zërin e përbindëshit KW në Where the Wild Things Are, i cili u publikua në vitin 2009. Ajo u shfaq gjithashtu në filmin Hallmark të vitit 2009 "Loving Leah".

Në vitin 2011, Ambrose u shfaq në shtatë nga dhjetë episodet e Torchwood: Miracle Day. Ajo luajti Jilly Kitzinger, një "gjeni PR që flet ëmbël me një zemër prej guri që sapo ka vënë në qoshe klientin më të rëndësishëm të karrierës së saj dhe ndoshta të të gjitha kohërave". Për performancën e saj si Kitzinger, Ambrose mori një nominim për çmimin Saturn për aktoren më të mirë dytësore në televizion.

Ambrose është këngëtari kryesor i Lauren Ambrose and the Leisure Class, një grup xhaz dixieland i formuar në vitin 2009. Ata kanë performuar disa herë në Joe's Pub dhe në ngjarje bamirësie.

2018–tani: Kthimi dhe Shërbëtori në Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambrose ishte vendosur të luante Fanny Brice në një ringjallje në Broadway të vitit 2012 të Funny Girl të drejtuar nga Bartlett Sher, por prodhimi u shty për një kohë të pacaktuar për shkak të shqetësimeve financiare. Në mars 2018, Ambrose filloi të shfaqej si Eliza Doolittle në një ringjallje të re në Broadway të My Fair Lady me regji nga Sher, një shfaqje për të cilën ajo u nominua për çmimin Tony 2018 për Aktoren më të Mirë në një Muzikal dhe fitoi çmimin e Outer Critics Circle 2018 për të shquar. Aktorja në një Muzikal.

Në tetor 2018, Ambrose la My Fair Lady për të marrë rolin kryesor si Dorothy Turner në serialin thriller Servant të prodhuar nga M. Night Shyamalan dhe Tony Basgallop për Apple TV+. Seriali u shfaq premierë në nëntor 2019 dhe ajo ka luajtur në të që nga viti 2019.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambrose është e martuar me fotografin profesionist Sam Handel që nga shtatori i vitit 2001. Ata kanë dy fëmijë.