Lavoslav Ružička

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lavoslav Ružička
Lavoslav Ružićka 1939.jpg
Leopoldi gjatë eksperimenteve
Lindi më 13 Shtator 1887
Vendlindja Vukovar, Kroaci
Vdiq më 26 Shtator 1976
Vendvdekja Mammern, Thurgau, Zvicër
Emër tjetër Leopold
Kombësia Kroat
Nënshtetësia Zvicerane
Arsimimi Technische Hochschule Karlsruhe
Profesioni Shkencëtar
I njohur për  Shpikës
Bashkëshortja Gertrud Acklin
Çmime Çmimi Nobel për Kimi 1939

Lavoslav (Leopold) Ruzicka ishte kimist dhe shpikës që u lind në Kroaci dhe vdiq në Zvicër. Ai arriti që në vitin 1939 ta fitojë çmimin nobel për kimi. Pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Zvicër ku arriti edhe shumë suksese.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]