Thurgau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thurgau
Thurgau
Flamuri i Thurgau
Stema zyrtare e Thurgau
Location of Thurgau
Sipërfaqja vendi12th
Popullsia
 • Gjithsej228.200
 • Vendi13th

About this soundThurgau  (Thurgovia) është njëri nga 26 kantonet e Zvicrës që shtrihet në veri-lindje të sajë. Kantoni ka rreth 228,200 banorë (sipas të dhënave të vitit 2003) dhe si kryeqytet kryeqytet e ka qytetin Frauenfeld.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në veri të kantonit gjenet liqeni Bodensee përballë të cilit gjenden Gjermania dhe Austria, kurse lumi Rhine përshkruan kufirin në veri-perëndim. Në jug kufizohet me Kanton St. Gallen, në perëndim me Kanton Zürich dhe Kanton Schaffhausen.

Hapësira 991 km² është e ndarë në tri pjesë të ngjashme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1798 toka u bë kanton për herë të parë sip pjesë e Republikës Helvetike. Në vitin 1803 Kantoni Thurgau u bë pjesë e Konfederatës Zvicerane. Përbërja momentale e kantonit daton nga viti 1987.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Thurgau është i njohur me prodhimet agrokulturale, pjesërisht me mollë, pjeshë, fruta dhe perime.

Në këtë kanton gjithashtu është e zhvilluar dhe industria nga të cilat më të zhvilluara janë shtypi, tekstili dhe punët e dorës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e kantonit më së shumti është folëse e gjermanishtes.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Rrethet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kanton Thurgau është i ndarë në 8 rrethe dhe secili është emëruar sipas emrit të kryeqytetit të tijë.

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë rrethet e Kanton Thurgau përfshinë në vete 80 bashki që nga prilli i vitit 2004:

Bashkitë e Kanton Thurgau
Aadorf | Affeltrangen | Altnau | Amlikon-Bissegg | Amriswil | Arbon | Basadingen-Schlattingen | Berg | Berlingen | Bettwiesen | Bichelsee-Balterswil | Birwinken | Bischofszell | Bottighofen | Braunau | Bürglen | Bussnang | Diessenhofen | Dozwil | Egnach | Erlen | Ermatingen | Eschenz | Eschlikon | Felben-Wellhausen | Fischingen | Frauenfeld | Gachnang | Gottlieben | Güttingen | Hauptwil-Gottshaus | Hefenhofen | Herdern | Hohentannen | Homburg | Horn | Hüttlingen | Hüttwilen | Kemmental | Kesswil | Kradolf-Schönenberg | Kreuzlingen | Langrickenbach | Lengwil | Lommis | Mammern | Märstetten | Matzingen | Müllheim | Münchwilen | Münsterlingen | Neunforn | Pfyn | Raperswilen | Rickenbach | Roggwil | Romanshorn | Salenstein | Salmsach | Schlatt | Schönholzerswilen | Sirnach | Sommeri | Steckborn | Stettfurt | Sulgen | Tägerwilen | Thundorf | Tobel-Tägerschen | Uesslingen-Buch | Uttwil | Wagenhausen | Wäldi | Wängi | Warth-Weiningen | Weinfelden | Wigoltingen | Wilen | Wuppenau | Zihlschlacht-Sitterdorf

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]