Weinfelden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Weinfelden
Komunë
noform
Pamje e kishës së bashku me Gasthausen “Zum Trauben”
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Weinfelden is located in Zvicra
Weinfelden
Weinfelden

Koordinatat: 47°34′V 9°6′L / 47.567°V 9.100°L / 47.567; 9.100

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Distrikti Weinfelden
Kantoni Thurgau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.48 km2
Lartësia 432 m (m.n.d.)
Popullsia 11,388 banorë (2017)
Dendësia 740 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-4)
Kodi Postal 8570

Weinfelden është qytet dhe komunë në kantonin ThurgauZvicër.

Sipas vitit 2017, komuna ka 11,388 banorë dhe sipas vitit 2008, 19.9% e banorëve janë të huaj. Sipas vitit 2000, gjermanishtja është gjuha më e folur me 86.7%, pastaj italishtja është e dyta me 3.2%, ndërsa shqipja është e treta me 2.4%.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Swiss Federal Statistical Office