Lawrence, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lawrence
Qytet
Vendndodhja
Lawrence is located in SHBA
Lawrence
Lawrence

Koordinatat: 39°51′46″V 85°59′39″P / 39.86278°V 85.99417°P / 39.86278; -85.99417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Marion
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 52.45 km2
 •  tokësore 52.17 km2
 •  ujore 0.28 km2
Lartësia 266 m (m.n.d.)
Popullsia 47,866 banorë (2016)
Dendësia 917.47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 46226,46236
Prefiksi 317
Koordinatat 39° 51′ 46″ Veri

85° 59′ 39″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityoflawrence.org

Lawrence është qytet në Qarkun Marion, Indiana, Shtetet e Bashkuara. Është një nga katër "qytetet të përjashtuar" në Qarkun Marion. Popullsia ishte 46,001 sipas regjistrimit më 2010.

Klimatologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Klasifikimit të klimës Köppen, Lawrence ka klimë subtropikale të lagësht. Klima karakterizohet me verëra të nxehta dhe dimëra të ftohta.

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]