Lee Ranaldo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lee Ranaldo
Background information
Emri i lindjesLee Ranaldo
Lindi3 shkurt 1956
OrigjinaLong Island, New York ShBA
ZhanretAlternative rock
Grunge
No Wave
Noise rock
rok-indie
Experimental rock
Instrument(et)vokal, kitare
LabeliMatador Records
DGC Records
Lee Ranaldo, Moonlander, Yuri Landman, 2007

Lee Ranaldo lindi më 3 shkurt të vitit 1956. Është një këngëtar, kompozitor dhe multi-instrumentist anglez i cili fillimisht e fitoi famën e vet si bashkëthemeluesi i grupit "Sonic Youth".

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • From Here to Infinity (1987)
 • A Perfect Day EP (1992)
 • Scriptures of the Golden Eternity (1993)
 • Broken Circle / Spiral Hill EP (1994)
 • East Jesus (1995)
 • Clouds (1997)
 • Dirty Windows (1999)
 • Amarillo Ramp (For Robert Smithson) (2000)
 • Outside My Window The City Is Never Silent - A Bestiary (2002)
 • Text Of Light (2004)
 • Maelstrom From Drift (2008)
 • Countless Centuries Fled Into The Distance Like So Many Storms EP (2008)

& Lydia Lunch

 • No Excuse b/w A Short History of Decay (7" / Figurehead, 1997)

Webfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]