Lega Nord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lega Nord
ShkurtesaLN
LiderMatteo Salvini
PresidentUmberto Bossi
Themeluar8 Janar 1991
Seliavia Carlo Bellerio, 41 20161 Milano
GazetaIl Populista (online)
Anëtarësia  (2013)122000
IdeologjiaE djathta
Ekstremisht djathtas
Populizem
Nacionalizem
Euroskepticizem
Kunder-emigracionit
Bashkëlidhja evropianeIdentitet dhe Demokraci
SloganPrima gli italiani!
(Së pari italianët!)
Deputetët
125 / 630
Senatorë
60 / 320
Prania ne rrjet
www.leganord.org
www.legapersalvinipremier.it
www.legaonline.it
Lega Giovani
Italia Italia

Lega Nord (LN) (shqip: Ligë e Veriut) është një parti politike italiane. Në garën e zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2018, partia u ri-konfirmua si Lega (Ligë),[1] pa ndryshuar emrin e saj zyrtar në statutin e partisë. Megjithëkëtë partia shpesh përmendej vetëm si "Lega" edhe para rivlerësimit, ose edhe si Carroccio.

LN u krijua në 1991 si një federatë e gjashtë partive rajonale të Italisë veriore dhe veri-qendrore, duke përfshirë Liga Veneta, Lega Lombarda, Piemont Autonomista, Uniun Ligure, Lega Emiliano-Romagnola dhe Alleanza Toscana e cila u bë seksionet themeluese kombëtare. Themeluesi i partisë ishte Umberto Bossi, sekretar federal nga 1991 deri në vitin 2012. Pas një krize të brendshme dhe luftës, LN u drejtua shkurtimisht nga Roberto Maroni, i cili u zgjodh President i Lombardisë në 2013. Si pasojë, Matteo Salvini mposhti Bossi në një zgjedhje drejtimi dhe u bë sekretar.

LN mbron transformimin e Italisë në një shtet federal, federalizëm fiskal, rajonalizëm dhe një autonomi më të madhe rajonale, veçanërisht për rajonet veriore. Nganjëherë, partia ka mbrojtur shkëputjen e Veriut, të përmendur si "Padania", dhe rrjedhimisht nacionalizmin Padanian. Partia gjithmonë ka kundërshtuar imigracionin e paligjshëm, veçanërisht kur përfshinë jo-evropianë dhe muslimanë. Nën udhëheqjen e Salvini, partia ka ridrejtuar fokusin e saj në çështjen e fundit. Në të njëjtën kohë, partia filloi të theksonte Euroscepticizmin dhe temat e tjera populiste. Rrjedhimisht, partia është anëtare e Partisë Identitet dhe Demokraci në nivelin Evropian. Për më tepër, Salvini themeloi një parti motër në Italinë e Jugut të quajtur Na me Salvinin dhe për zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2018 rivendosi simbolin dhe emrin e partisë, duke rënë fjalën "Nord" dhe duke prezantuar "Salvini Premier".[2][3][4][5][6] Të gjitha këto ndryshime janë kritikuar ashpër nga Bossi dhe roja e vjetër Padaniste, e cila tani vepron nga një pozicion i pakicës.[7][8] Sidoqoftë, Lega ka arritur popullaritetin e saj më të lartë nën Salvini, si në veri ashtu dhe pjesën tjetër të Italisë. Për më tepër, partia ka ende një këndvështrim të fortë autonomist në rajonet veriore,[9] sidomos në Veneto ku nacionalizmi venecian është më i fortë se kurrë më parë.[10][11][12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Italy's rebranded Lega seeks national posture for 2018 vote" Arkivuar 19 maj 2018 tek Wayback Machine.
 2. ^ "Italy's League leaves northern bastions, bangs anti-migrant drum". Reuters (në anglisht). Reuters. 9 shkurt 2018. Marrë më 2 mars 2018.
 3. ^ "Italy's Northern League Is Suddenly in Love With the South" (në anglisht). Bloomberg L.P. 20 shkurt 2018. Marrë më 2 mars 2018.
 4. ^ "Rivoluzione nella Lega: cambiano nome e simbolo" (në italisht). 24 korrik 2017. Marrë më 2 mars 2018.
 5. ^ "Lega, nuovo simbolo senza "nord". Salvini: "Sarà valido per tutta Italia"" (në italisht). 27 tetor 2017. Marrë më 2 mars 2018.
 6. ^ Cremonesi, Marco (27 tetor 2017). "La Lega cambia il simbolo: via la parola Nord. Bossi a Salvini: "Fascista"" (në italisht). Marrë më 2 mars 2018.
 7. ^ "Primarie Lega, vince Matteo Salvini con l'82%. Umberto Bossi si ferma al 18%" (në italisht). 7 dhjetor 2013. Marrë më 2 mars 2018.
 8. ^ Pontida, Marco Cremonesi, dal nostro inviato a (17 shtator 2017). "La solitudine di Bossi: "Non è più Pontida, ormai devo andar via"" (në italisht). Marrë më 2 mars 2018.
 9. ^ "Veneto, Lega pigliatutto anche in Trentino fra sovranismo e autonomismo" (në italisht). 23 tetor 2018.
 10. ^ "Perché il Veneto non si sente Italia" (në italisht). 8 gusht 2017.
 11. ^ ""Veneto Texas d'Italia": l'Analista politico Giovanni Collot di Conegliano in redazione" (në anglisht). 17 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2020. Marrë më 13 maj 2020.
 12. ^ "La questione Veneta" (në italisht). 23 tetor 2017.