Jump to content

Lendita Zeqiraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lendita Zeqiraj (e lindur në vitin 1972) është një kompozitore shqiptare nga Prishtina (Kosovë). Si një regjisore dhe artiste vizuale, Lendita ka studiuar gjerësisht në artin si në Kosovë ashtu dhe në Francë. Ajo diplomuar në studime diplomike dhe  dhe postdiplomike në artet vizuale në Akademinë e Arteve në Prishtinë, Kosovë dhe ka ndjekur studimet post-master në Estetikën e Filmit në Paris, Francë.

Veprat e saj janë përzgjedhur dhe kanë marrë çmime në festivalet më të rëndësishme në mbarë botën. Filmi i saj i fundit 'Balcony' është paraqitur në mbi 120 Festivale Ndërkombëtare të Filmit, duke përfshirë Zgjedhjen Zyrtare të festivaleve si: Festivali i Filmit të Venecias, Telluride Film Festival, Palm Springs Short Fest, Hamptons Film Festival, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Busan, Festivali i Filmit në Kajro etj, dhe ka fituar 20 çmime, duke përfshirë Çmimin Special të Jurisë në AFI FEST në Los Anxheles.

Në vitin 2014 ajo u shpërblye me "Çmimin Kombëtar për Regjisor të Vitit" nga Ministria e Kulturës së Kosovës.

Aktualisht jeton në Francë dhe punon si regjisore dhe skenariste e pavarur.

  • Aga's House (2019)
  • Fence (2018)
  • Balcony (2013)
  • Another Chance (2013)
  • Amnesia (2012)
  • We're Not In Paradise (2011)
  • Albanian Egyptian (2010)
  • Cry for recognition (2009)
  • Exit (2003)
  • Exit (2002)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]