Jump to content

Leonidha Çuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Leonidha Çuri (i lindur më 7 maj 1951) është një futbollist shqiptar dhe ish-menaxher. [1] Ai ka luajtur për KS Flamurtari Vlorë from 1975-1981, si një mbrapa majtas dhe arriti të klubit nga 1983-1988 dhe 1995-1996.

Si lojtar ai ka filluar çdo lojë në të majtën prapa në gjashtë qëndrimit të tij në vit në Vl Tekst i trashë orë Flamurtari dhe gjithashtu u shfaq 7 herë për ekipin Kombëtar shqiptar të Futbollit. Megjithatë ai ka arritur më së është famë në nivel stërvitje. Ai ka karrierë më të suksesshme ndërkombëtare stërvitje në Shqipëri.

Fillimet e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leonidha Çuri ka lindur në Vlorë, Shqipëri në 1951. Ai filloi të luajë futboll jashtë në plazh me miqtë e tij të përditshme. Në moshën 16 ai shkoi në Shkollën e Lartë të Sport Mjekësisë në Tiranë. Në moshën 19 ai u bë një lojtar futbolli me Shkëndija sapo formuar Si të në Tiranë. Ai ka luajtur me Si të Shkëndija për 6 vjet. Në 1977, në moshën 26, Leonidha nënshkruar me KS Flamurtari Vlorë. Para se ai erdhi Flamurtari përfundoi në 10 Superliga shqiptare. [2] Kur ai erdhi që përfundoi 5. Në 47 vitet e futbollit "Flamurtari" Vlore, që përfundoi 11 herë në krye Leonidha pesë witout. Kur Leonidha ishte me Flamurtari ata mbaruar 3 herë në 5 më të lartë në katër qëndrimit të Leonidha's vit në KS FÇÇlamurtari. Në 1981 Leonidha Curi pension nga futbolli në moshën tridhjetë.

Menaxheriale Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy vjet pas në pension nga futbolli, në 1983 Leonidha u bë menaxher i KS Flamurtari. Në vitin e tij të parë me Flamurtari, si një menaxher, Flamurtari përfundoi 5 në Superliga 1983-1984 Shqiptare. Në 1983-1984 Shqiptar Superliga Flamurtari përfundoi 4, por përfundoi i dyti në Kupën e Shqipërisë të humbur SK Tirana 2-1. [3] Në sezonin 1984-1985, Leonidha Çuri çoi Flamurtari në pjesë e parë e argjendi. Edhe pse përfundoi Flamurtari 5 në Superliga e Shqipërisë, ata fituan kupën e 1985 shqiptarë duke mposhtur Partizani Tiranë 2-1. Në sezonin 1985-1986 për të përfunduar Flamurtari ato 2 në Superliga e lidhur me Dinamo Tirana me 38 pikë duke humbur vetëm për ndryshim qëllim. Leonidha udhëhequr nga Flamurtari në Kupën e Fituesve të Kupës Evropiane 1985-86 ". HJK Helsinki të cilat ata ballafaqohen, por humbi 5-3 në agregatët. Në sezonin 1986-1987 Flamurtari përfundoi pas 2 Partizani Tiranë, por që nuk ishte historia e sezonit Flamurtari-së. Ata kishin të kualifikuar për Kupën UEFA të atij viti. Ata ishin të tërhequr në vargun FC Barcelona. Flamurtari u eliminua pas dy barazimeve (1-1 në Vlorë, 0-0 në Barcelona), në sajë të sundimit larg qëllimit. Flamurtari treguan forcën e tyre duke tërhequr ndeshjen e parë në Barcelonë dhe duke marrë rolin udhëheqës në minutën e 26 në Vlorë, por FC Barcelona shënoi një gol larg për të mohuar atyre të lavdisë. Leonidha Çuri formimin u eventhough dominante ai nuk mund të bëj një gol në Barcelonë. Ai përdori një formacion 4-4-2, por kur Barcelona kishte topin ata gjithmonë do të ketë tetë mbrapa dhe të jenë të gatshëm për t'iu kundërvënë sulmit. Në sezonin 1987-1988 Flamurtari-së që përfundoi 2 në Superliga. Në raundin e parë ata kishin për të luajtur kundër Partizanit të Beogradit. Pas një fitore 2-0 në Vlorë, një rezultat i një qëllimi të madh Rrapo Taho dhe një autogol, Flamurtari ishin duke luajtur në Narodna Armija stadiumin më 30 shtator, 1987. Partizani u kryesor 2-0 deri në minutën e 76, kur Sokol Kushta shënoi një bukuri absolute të mori Flamurtari në raundin e ardhshëm. Në raundin e dytë Flamurtari ishin tërhequr kundër FC Erzgebirge Aue. Në ndeshjen e parë në Aue, Flamurtari humbi 0-1 duke mohuar shumë herë nga portieri Jörg Weißflog, megjithatë në pjesën e dytë nuk kishte asgjë për të bërë për Aue si Flamurtari mundi ata 2-0.In Flamurtari ciklit të tretë janë tërhequr edhe një herë kundër FC Barcelona. Ndeshjen e parë u luajt në Camp Nou më 25 nëntor. Flamurtari shënoi në pjesën e parë dhe lojtarët shkuan në pushimin e parë gjysmë me një rezultat Flamurtari-Barcelona 1-0. Në gjysmën e dytë të Barcelonës barazoi me një gol të diskutueshëm. Pas barazimin e Flamurtarit janë tronditur, pranuar tre gola në vetëm pesë minuta. Ndeshja përfundoi 4-1 për FC Barcelona. Aventurë të gjatë Evropiane e Flamurtari përfundoi pas pjesën e dytë. Edhe fitoi ngushtë 1-0 kundër gjigantëve spanjoll, FC Barcelona. Në të njëjtën sezon Leonidha Çuri fitoi Flamurtari dytë të saj shqiptar Kupën pas rrahje Partizani Tiranë 1-0. Pas atij viti Leonidha Curi u shkarkua. Në vitin 1988 Leonidha ishte kontraktuar për të bërë një asistent për ekipin kombëtar të futbollit shqiptar me mik shokët dhe menaxher i atij ekipi, Agron Sulaj. Ai qëndroi deri më 1990. Në 1992 Leonidha Curi u bë menaxher i Levadiakos FC. Duke qëndruar deri në vitin 1993. Në vitin 1996, Leonidha u kthye në Vlorë Flamurtari finishig 3 në Superliga 1996-1997 Shqiptare. Më vonë ai manged Kombëtare Greke Fustal Team, Flamurtari, dhe Kombëtare Shqiptare Fustal Team. Leonidha Çuri është obviousley një nga menaxherët më të mirë shqiptar të gjitha kohërave.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ <Http://www.bbc.co.uk/albanian/regionalnews/2009/09/090914_leonidha_curri_sportist.shtml
  2. ^ "Faqe Jo Zyrtare - Ks Flamurtari Vlorëxxkuqezixxgjithmonexxkudoxx". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2011. Marrë më 4 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Albania - List of Cup Finals