Lepuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lepujt janë gjitarë të vegjël në familjen Leporidae të rendit Lagomorpha (së bashku me lepurin dhe pika ). Oryctolagus cuniculuspërfshin speciet evropiane të lepujve dhe pasardhësit e saj, 305 racave në botë të lepujve të brendshëm . Sylvilagus përfshin trembëdhjetë specie të egra lepuri, mes të cilave shtatë lloje të cottontail . Lepuri evropian, i cili është futur në çdo kontinent, përveç Antarktikut, është i njohur në të gjithë botën si një kafshë e egër predha dhe si një formë e zbutur e kafshëve dhe kafshëve. Me efektin e saj të përhapur në ekologji dhe kultura, lepujt janë në shumë zona të botës dhe një pjesë e jetës së përditshme - si ushqim, veshmbathje dhe shoqërues dhe si burim frymëzimi artistik.

Lepuri i fushës (Lepus europaeus)

Lepuri hyn ne familjen e kafshëve gjitare brejtëse, me kokë ovale e me veshë të gjatë, me trupin të mbuluar me qime të gjata në ngjyrë të murrme ose të bardhë, me këmbët e prapme më të gjata se të përparmet, që rend shumë shpejt dhe që njihet si frikacak.Sytë e mëdhenj e ndihmojnë të vërejë grabitqarin dhe të arratiset prej tij. Atij i pëlqejnë shume karotat dhe bimët gjithashtu. Lepuri është një kafshe shume e mire dhe e bukur.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]