Jump to content

Letraset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Letraset-i në tabakë

Letraset është emërtim i popullarizuar për mënyrën e ngjitjes së shkronjave të gatshme (shkronja dhe numra) apo elemente grafike nga folia transparente në bazë. Me vendosjen e folisë në bazë me deformim, shenja e deshiruar ndahet nga folia dhe ngjitet në bazë.

Ishte shumë e popullarizuar, sidomos në shtypshkronjë, në kohën para paraqitjes së fotoradhitjes dhe përgatitjes digjitale të tekstit për tryeza botuese. Ka mundësuar përgatitjen e shpejtë të teksteve të shkurtëra për reprodukim të më tutjeshëm. Në shitje janë lloje të ndryshme të shkrimeve me madhësi të ndryshme. Emrin e ka fituar nga një prodhues britanik nga Ashfordi[1], i cili edhe bën prodhimin e tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Us". Rocksalt International Pty Ltd. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 7 prill 2011. Registered Office: Letraset Limited, Kingsnorth Industrial Estate, Wotton Road, Ashford, Kent, TN23 6FL, United Kingdom. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mali leksikon štamparstva i grafike, Beograd, 1979. (përkthimi Dumont's kleines Sachwörterbuch der Drucktechnik und grafischen Kunst , Heijo Klein)