Lewisville, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lewisville, Texas
Anglisht : Lewisville, Texas
qytet
noform
Lewisville City Hall
Vendndodhja
Lewisville, Texas is located in SHBA
Lewisville, Texas
Lewisville, Texas

Koordinatat: 33°2′18″V 97°0′22″P / 33.03833°V 97.00611°P / 33.03833; -97.00611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Denton, Dallas[1]</ref>
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 109.99 km2
 •  tokësore 94.27 km2
 •  ujore 15.72 km2
Lartësia 170 m (m.n.d.)
Popullsia 101074 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1925
Zona Kohore Central−6
Verore Central−5
Kodi Postal 75029, 75057, 75067, 75077
Prefiksi 214, 469, 972
Koordinatat 33° 2′ 18″ Veri

97° 0′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityoflewisville.com

Lewisville, Texas (Lewisville, Texas) është një qytet në qarkun Denton, Dallas[1]</ref>]] të shtetit federal Texas, SHBA. Në Lewisville, Texas jetojnë 101074 banorë (2013)[2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2.618 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 109.99 km2 (42.47 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 170 m (525 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b COL 2015. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFCOL2015 (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 2014-06-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lewisville, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale