Liam Tuohy (futbollist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liam Tuohy
Të dhënat personale
Data e lindjes27 Prill 1933(1933-04-27)
Vendi i lindjesEast Wall, Dublin, Irlandë
Data e vdekjes13 Gusht 2016 (83 vjeç)
PozicioniKrahut të majtë
Karriera në rini
194x-1951St. Mary's, East Wall
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1951–1960Shamrock Rovers126(46)
1960–1963Newcastle United38(9)
1963–1969Shamrock Rovers85(41)
1967Boston Rovers (mysafir)9(3)
Ekipi kombëtar
1954–1965League of Ireland XI24(7)
1957–1958Republic of Ireland B3(0)
1955–1965Republic of Ireland8(4)
Ekipet e menaxhuara
1964–1969Shamrock Rovers
1967Boston Rovers
1969–1970Dundalk
1968–1972League of Ireland XI
1971–1973Republic of Ireland
1972–1973Shamrock Rovers
1975–1981Dublin University
1981–1982Shelbourne
1981–1986Republika e Irlandës U19
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Liam Tuohy (27 prill 1933 - 13 gusht 2016)[1] ishte futbollist dhe menaxher irlandez. Gjatë viteve 1950 dhe 1960, Liam ka luajtur për Shamrock Rovers, Newcastle United dhe kombëtaren irlandeze. Kur Liam ka luajtur për kombëtaren irlandeze, ai shënoi golin e parë i cili ishte goli i parë në historinë e kampionatit europianë. Pas largimit të futbollit, Liam u bë trajnerë dhe ka menaxhuar shumë skuadra ligën e irlandës.[2] Ai poashtu ka menaxhuar kombëtaren irlandeze.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]