Licenca Publike Mozilla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Licensa publike e Mozillës (LPM) është një licencë me burim dhe softuer të hapur, e detajuar dhe e zhvilluar dhe e mirëmbajtur nga fondacioni Mozilla. Është e karakterizuar si një hibridizim i licencës së modifikuar BSD dhe licensës të zakonshme publike (GPL) që ka për qëllim të balancojë çështjet e pronësisë dhe zhvilluesit e burimeve të hapura.

Ka pësuar dy rishikime,[1] më të fundit në versionin 2.0 me qëllimin e thjeshtësisë më të madhe dhe përputhshmërinë më të mirë me licencat e tjera.[2]

MPL është licenca për Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, dhe softuerë të tjerë Mozilla ,[3] por ka qenë përdorur nga të tjerët, të tilla si Sistemet Adobe që të licencojnë linjën e produktit të tyre Flex,[4] dhe The Document Foundation për të licencuar LibreOffice 4.0 (gjithashtu LGPL 3+).[5][6]. Versioni 1.1 ishte përshtatur sidomos nga kompanitë për të formuar licencave të rrjedhura si Sun Microsystems' Common Development dhe Distribution License.[7]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historical Licensing Documents". Mozilla Foundation. Marrë më 29 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About MPL 2.0: Revision Process and Changes FAQ". Mozilla Foundation. Marrë më 29 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mozilla Foundation License Policy". Mozilla Foundation. Marrë më 29 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Adobe Flex FAQ: Licensing". Adobe Systems. Marrë më 29 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://standardsandfreedom.net/index.php/2013/01/24/the-meaning-of-the-4-0/
  6. ^ https://www.libreoffice.org/download/license/
  7. ^ Fontana, Richard (9 janar 2012). "The new MPL". Marrë më 1 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)