Lidhja e shqiptarëve të Rumanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liga Albanezilor din România
Themeluar

nga
?
Bukuresht, Rumani.
Asociatia Liga Albanezilor din Romania*
Lloji Shoqëri kulturore artistike
Mediumi Shtyp : Prietenul Albanezului
Int.: http://www.alar.ro/
Kryesia ?
Anëtar të dalluar ?
Anëtar të famshëm Grupi SERENADA
Financimi ?
* sipas faqes në int.

Në rumenisht Liga Albanezilor din România quhet Liga Shqiptare në Rumani e themeluara nga Mërgata. Liga zhvillon aktivitete të ndryshme kulturore ndër të cilat është edhe revista Prietenul Albanezului e cila aktualizohet rrgullishtë edhe në rrjetë.

Po Liga në kuadër të sajë ka grupin vokalo instrumental Serenda i cili ka marrur pjesë në Festivalin Nacional Rumunë PROETNICA de la Sighisoara nga viti 2002 - 2006. Një festival që transmetohet nga disa stacione televizive si TVR1, TVR2, TVNational, Televiziunea Alfa. Po ashtu grupi ka marr pjesë edhe në një festival tjetër rumunë të quajtur Potecasul de Aur. Në këngët e gruput dominon serenada korçare.

Aktualishtë grupi përbëhet nga Carmen Balasoiu, Shtefan Korbu, Gabriela Dumitrescu dhe Manuela Mocanu.

Po ashtu është e njohur edhe shfaqja e disku nga Liga Albanezilor din România me 17 melodi serenade korçare Kitara ime - Chitara mea të orkestruara nga Stefan Korbu në vitin 2005.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]