Limfoblasti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limfoblasti

Limfoblasti është qelizë e ngjashme me mieloblastin, me madhësi 15-20 μ. Citoplazma ka ngjyrë të kaltërt të mbyllët, pa granula. Bërthama është e madhe, zë 4/5 e qelizës, me kromatinë të shkrehtë dhe me një apo dy bërthamëza.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine Fakulteti i Mjekësisë