Limone Piemonte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Limone Piemonte është një komunë në provincën e Kuneos në rajonin italian Piemonte, e vendosur rreth 100 kilometra në jug të Torinos dhe rreth 20 kilometra në jug të Kuneos, në kufiri me Francën. Që nga janari 2022, ajo kishte një popullsi prej 1,402 banorësh[1] dhe një sipërfaqe prej 71,3 kilometra katrorë.

Panorama e Limone Piemonte

Vendpushimet e skive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Limone Piemonte është një nga vendpushimet më të vjetra të skive në Itali. "Riserva Bianca" (Rezerva e Bardhë) përbëhet nga rreth 80 kilometra shtigje. Vendpushimi priti disa edicione të Kupës Botërore të Skive Alpine FIS dhe Kupës Botërore të Snowboard FIS. Falë pranisë së fushave të paprekura dhe reshjeve të dendura të dëborës dimërore në këtë pjesë të Alpeve, Limone po bëhet gjithnjë e më i famshëm për ski jashtë pisteve.

  1. ^ "Limone Piemonte (CN)". Tuttitalia.it (në italisht). Marrë më 2023-04-02.