Liqeni Abiquiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni Abiquiu
AbiquiuLakeNM.jpg
View north from Cerro Pedernal
Vendi Rio Arriba County, New Mexico
Koordinatat 36°14′24″V 106°25′52″P / 36.240°V 106.431°P / 36.240; -106.431Koordinatat: 36°14′24″V 106°25′52″P / 36.240°V 106.431°P / 36.240; -106.431
Lloji rezervuar
Hyrje kryesore Rio Chama
Dalje kryesore Rio Chama
Shtetet e pellgut Shtetet e Bashkuara
Gjatësia maks. 12 mi (20 km)
Sipërfaqja 5,200 acre (2,100 ha)
Vëllimi i ujit 647,017 acre·ft (0.798084 km3) (conservation)
1,192,801 acre·ft (1.471298 km3) (flood control)

Liqeni Abiquiu (Anglisht: Abiquiu Lake) është një liqen në Shtetet e Bashkuara.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Ka gjatësi prej 12 mi (20 km) dhe me një sipërfaqe prej 5,200 acre (2,100 ha). Ka vëllim të përgjithshëm prej 647,017 acre·ft (0.798084 km3) të ruajtur, 1,192,801 acre·ft (1.471298 km3) që rrjedh.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Liqeni Abiquiu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale