Liqeni Achen

Coordinates: 47°26′N 11°43′E / 47.433°N 11.717°E / 47.433; 11.717
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Achen
in autumn
VendiTyrol
Koordinatat47°26′N 11°43′E / 47.433°N 11.717°E / 47.433; 11.717
Hyrje kryesoreBuchauer Bach, Dalfazer Bach, Wankratz Bach
Dalje kryesoreAchen Bach
Shtetet e pellgutAustri
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Vëllimi i ujitStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert

Liqeni Achen (anglisht: Achen Lake) është një liqen në Tyrol, Austri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjatësi prej 9.4 km dhe gjerësi prej 1 km, me një sipërfaqe prej 6.8 km², dhe me lartësi mbidetare 929 m. Thellësia maksimale është 133 m, dhe ka vëllim të përgjithshëm prej 0.481 km³ uji.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni Achen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale