Jump to content

Liqeni Alalay

Coordinates: 18°46′42″S 67°3′2″W / 18.77833°S 67.05056°W / -18.77833; -67.05056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Alalay
VendiCochabamba Department
Koordinatat18°46′42″S 67°3′2″W / 18.77833°S 67.05056°W / -18.77833; -67.05056
Lloji i liqenitartificial
Shtetet e pellgutBolivi
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjatësia e bregut1Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
1 bregu gjatësia is not a well-defined measure.

Liqeni Alalay (Laguna Alalay) është liqen që shtrihet në jug-lindje të Bolivisë. Ky liqen artificial u ndërtua në vitin 1930. Emri i tij, Alalay, vjen nga fjala gjegjëse nga gjuha Kueçua që ka kuptimin - të ftohtë. [1] Në fund të viteve 1990, ekzistonte mundësia që kjo zonë të humbiste ngadalë për shkak të mospërgjegjësisë së vendasve, që siç duket me mbeturinat e tyre kanë ndikuar që ky liqe të fundosej. Ndonëse jo më si liqe, kjo zonë me ndihmën e bashkisë sot shërben si park që gjendet jo më larg se njëzet minuta nga sheshi qendror..[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një sipërfaqe prej 2.4 km²/rreth 240 [[Hektari|hektarë] dhe me lartësi mbidetare 3686 m, ndërsa pika e thellësisë maksimale është 5 m. [3]

Flora dhe fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë zonë zënë vend mbi 135 specie. Për zogjtë, bregu lindor është veçanërisht i pasur me shumë bimësi vendase. "Pistia stratiotes", një bimë me pamje zambaku vitet e fundit ka dominuar pjesën më të madhe të sipërfaqes së ujërave duke zvogëluar numrin e zogjve në zonë. Si specie të zakonshme përmendim: Embernagra platensis, Podiceps occipitalis,Spatula puna, Anas flavirostris, Anas andium, Oxyura ferruginea, Fulica ardesiaca, Agelaioides badius, Turdus leucomelas, etj. Në migrim, kur ujërat janë në nivelin e duhur, mund të gjenden një larmi zogjsh bregdetarë duke përfshirë Charadrius collaris dhe Pluvialis squatarola. Brezat e kodrave në lindje të lagunës, menjëherë pas Klubit të Vendit, kanë mjaft bimësi autoktone dhe gjithashtu mund të jenë me interes për t'u eksploruar. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alalay Lake (Laguna Alalay)". Minube (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-06-09.
  2. ^ a b "Lake Alalay". www.birdbolivia.com. Marrë më 2021-06-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Alalay Lake". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-28.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]