Liqeni Albigna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni Albigna
Albigna-Stausee-01.jpg
Karte Albignasee.png
Vendi Bregaglia, Graubünden
Koordinatat 46°19′48″V 9°38′51″L / 46.33000°V 9.64750°L / 46.33000; 9.64750Koordinatat: 46°19′48″V 9°38′51″L / 46.33000°V 9.64750°L / 46.33000; 9.64750
Lloji rezervuar
Hyrje kryesore lumenj malore
Dalje kryesore Albigna
Pellgu 20.5 km²
Shtetet e pellgut Zvicër
Sipërfaqja 1.13 km²
Thellësia maks. 108 m
Lartësia e sipërfaqes 2,163 m

Liqeni Albigna (gjermanisht: Lägh da l'Albigna; romançe:Lago da l'Albigna) është një rezervuar në kantonin GraubündenZvicër.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një sipërfaqe prej 1.13 km², dhe me lartësi mbidetare 2,163 m. Pika e thellësisë maksimale është 108 m.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni Albigna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale