Jump to content

Liqeni Hillier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Hillier - Australi

Liqeni Hillier është një liqen i kripur në buzë të Ishujve te mesem , bënë pjesë në Arkipelagun e Ishujve të Rrallë , në rajonin Goldfields-Esperance, në brigjet jugore të Australisë Perëndimore. Kjo është veçanërisht e dukshme për ngjyrën e saj rozë. Një breg i gjatë dhe i hollë ndan Oqeanin Jugor nga liqeni.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni Hillier është rreth 600 metra në gjatësi prej rreth 250 metra në gjerësi. Liqeni është i rrethuar nga një buzë e rërës dhe pyjore dendur me llojin e pemës eukalipt, me një rrip të ngushtë të dunat e rërës të mbuluara me bimësi që ndan buzë e saj verior nga bregdetin verior të Ishujve të mesëm. Tipari më i dukshëm i liqenit është ngjyra e saj rozë. Burimi i ngjyrës rozë është konsideruar të jetë për shkak të pranisë së organizmit Dunaliella Salina.Dunaliella Salina është një lloj mikroorganizimi që i jep ujit ngjyrën rozë.

Vendndodhja e Liqenit Hillier

Lloji i vetëm i organizmit që jeton në Liqenin Hillier është Dunaliella Salina , është mikroorganizëm që shkakton përmbajtjen e kripës në liqen për të krijuar një ngjyrë të kuqe.Një tjetër hipotezë është se ngjyra rozë është për shkak të baktereve të kuqe halofil&krusts në kripë.Liqeni ekspozitave nuk ka efekte negative mbi njerëzit e njohur.Vija bregdetare ka më shumë një ngjyrë të qartë rozë. Vija bregdetare është e mbuluar edhe në depozita kripe në kore.[1]


  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Hillier