Jump to content

Liqeni Onega

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Onega.

Liqeni Onega, i njohur gjithashtu si Onego (rusisht: Onéžskoe ózero, finlandisht: Ääninen, Äänisjärvi; Livvi: Oniegujärvi; Veps: Änine, Änižjärv) është një liqen në Rusinë veriperëndimore, në territorin e Republikës së Karelia, Oblastit të Leningradit dhe Oblastit të Vologdës. Ai i përket pellgut të Detit Baltik dhe është liqeni i dytë më i madh në Evropë pas liqenit Ladoga, pak më i vogël se Libani. Liqeni ushqehet nga rreth 50 lumenj dhe kullohet nga Svir.

Ka rreth 1650 ishuj në liqen. Ato përfshijnë Kizhin, i cili pret një kompleks historik me 89 kisha ortodokse dhe struktura të tjera prej druri të shekujve 15-20. Kompleksi përfshin një sit të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, Kizhi Pogost. Brigjet lindore të liqenit përmbajnë rreth 1200 petroglife (gdhendje shkëmbi) të datuara në mijëvjeçarin 4-2 para Krishtit, të cilat gjithashtu janë regjistruar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Qytetet kryesore në liqen janë Petrozavodsk, Kondopoga dhe Medvezhyegorsk.