Liqeni Solina

Coordinates: 49°22′27″N 22°27′8″E / 49.37417°N 22.45222°E / 49.37417; 22.45222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Solina
Liqeni i parë nga diga.
VendiBieszczady
Koordinatat49°22′27″N 22°27′8″E / 49.37417°N 22.45222°E / 49.37417; 22.45222
Lloji i liqenitLiqen artificial
Hyrje kryesoreLumi San dhe Lumi Solinka
Shtetet e pellgutPolonia Polonia
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia mesatareStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Vëllimi i ujitStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjatësia e bregut1Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Ishuj3
VendbanimetSolina, Myczkowce, Polańczyk
1 bregu gjatësia is not a well-defined measure.

Liqeni Solina (polonisht: Jezioro Solińskie) është një liqen artificial në rajonin e Maleve Bieszczady, më saktësisht në Qarkun Lesko të Voivodship Subcarpathian të Polonisë. Koordinatat e saj janë 49°22′27″N 22°27′8″E / 49.37417°N 22.45222°E / 49.37417; 22.45222.

Liqeni u krijua në vitin 1968 nga ndërtimi i Digës Solina në lumin San. Ka një sipërfaqe prej 22 kilometrash katrorë dhe përmban 472,000,000 metra katrorë ujë, duke e bërë atë liqenin më të madh artificial të Polonisë.

Është tërheqja më e njohur turistike e rajonit, me fshatrat buzë detit si Solina, Myczkowce dhe Polańczyk që ofrojnë ushqim për entuziastët e sporteve ujore. Thellësia e madhe e liqenit, qartësia e ujit dhe peizazhet malore e bëjnë atë një destinacion shumë të njohur e liqenit i është vënë nofka "Deti Bieszczady".

Duke filluar në vitet 1970 Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Turystyczne (Ndërmarrja Shtetërore e Turizmit) "Bieszczady" bleu një numër anijesh për liqenin dhe themeloi Flotën e Bardhë të liqenit. Anijet kryesore të flotës ofrojnë lundrime në liqen.

Varka me vela në liqen.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]